Wakacje już za pasem! Podsumowaliśmy przygotowania Krakowa na odpoczynek w cieniu pandemii

i

Autor: pixabay.com Tak wyglądały ulice w centrum Krakowa jeszcze niedawno. Czy w wakacje będzie podobnie?

Wakacje już za pasem! Podsumowaliśmy przygotowania Krakowa na odpoczynek w cieniu pandemii

2020-06-22 16:34

Kraków szykuje się na wakacje. Począwszy od oferty imprezowo-turystycznej miejskich urzędników, poprzez różne ciekawe atrakcje a skończywszy na zaleceniach służb sanitarnych co do bezpiecznego wypoczynku.

Na wakacje Kraków zaprasza swoich mieszkańców przede wszystkim do... Krakowa. Pandemia koronawirusa mocno utrudniła turystykę oraz życie przedsiębiorców stąd kampania by zwiedzać to, co blisko domu. "Bądź Turystą w swoim mieście" to akcja, którą przygotował Urząd Miasta Krakowa. Nie tyle po to żeby promować Kraków wśród Krakowian, ale po to aby przekonać mieszkańców do zwiedzania tych zakamarków miasta, których jeszcze nie znają. Zwiedzania i zostawiania tam pieniędzy.


Celem nadrzędnym jest aktywizacja i pomoc dla lokalnych przedsiębiorców. Tym, którzy ucierpieli najbardziej: gastronomii, hotelarzom czy innym przedsiębiorcom, którzy bazują na turystyce najbardziej -  mówi Dariusz Nowak z krakowskiego Magistratu.

Program trwa już od kwietnia. Urzędnicy twierdzą, że odkąd obostrzenia sanitarne zostały rozluźnione odnotowali wyższe niż zwykle zainteresowanie mieszkańców krakowskimi instytucjami kultury i atrakcjami. Dokładnych danych jednak na to nie ma.

Z powodu pandemii możliwości są ograniczone, ale Kraków i tak przygotował coś dla dzieci na wakacje. Mowa tu głównie o ofertach różnorodnych zajęć w poszczególnych krakowskich ośrodkach czy domach kultury. Praktycznie każdy z nich ma swoich planach wakacyjnych coś dla dzieci w wieku szkolnym.

Na przykład Dworek Białoprądnicki ma taką akcję pod tytułem "Z Natury Lis". Ona oczywiście nawiązuje do natury, ekologii, przyrody no i jest adresowana właśnie do dzieci w wieku od 4 do 7 lat - mówi Dariusz Nowak.

Pod znakiem zapytania przez długi czas stały organizowane co roku półkolonie, ale ostatecznie w tym roku mimo pandemii też się odbędą. Półkolonie zorganizuje na pewno Ośrodek Kultury Nowa Huta, szczegóły wciąż są ustalane.

Kraków przygotował również harmonogram pracy miejskich przedszkoli w czasie wakacji. Placówki będą mogły przyjąć w sumie dziesięć tysięcy dzieciaków. Prezydent Jacek Majchrowski poinformował, że to oznacza sporą rezerwę bo jak dotąd do takiej opieki zgłoszono siedem tysięcy małych Krakowian. Dyrektora miejskiego Wydziału Edukacji Ewa Całus przyznaje jednak, że przedszkola mają problem z zatrudnieniem.

Braki kadrowe są duże ze względu na to, że teraz przy obostrzeniach COVID-owych dużo więcej osób jest potrzebnych do obsługi tej samej liczby dzieci co przed tymi obostrzeniami. Faktycznie jest tak, że w części przedszkoli zasób kadrowy nie pozwoli na przyjęcie takiej liczby dzieci, jaką normalnie można byłoby - mówi.

Od 29 czerwca zacznie obowiązywać wakacyjny rozkład jazdy krakowskiej komunikacji miejskiej. Zmiany będą wprowadzane stopniowo, najpierw na liniach tramwajowych, potem autobusowych. W tej pierwszej grupie będzie w sumie 20 nowości, w tym nowa stała linia tramwajowa 12 z Łagiewnik do pętli Wieczysta. Będą niestety też utrudnienia.

Na układzie drogowym przy AWF będzie wyłączony ruch tramwajowy na odcinku TAURON Arena do Ronda Czyżyńskiego. W związku z tym na przykład 52-ka będzie jechała po zmienionej trasie. Na odcinkach wyłączonych z komunikacji tramwajowej zostaną uruchomione zastępcze linie autobusowe - mówi Sebastian Kowal z Zarządu Transportu Publicznego.

Tradycyjnie częstotliwość wszystkich linii zostanie ograniczona. Urzędnicy krakowscy zachęcają aby zapoznać się z pełną listą zmian wakacyjnych na stronie ztp.krakow.pl

Co do miejsc do których warto pojechać - boisz się pływać w jeziorze czy rzece z powodu pandemii? Możesz spróbować na basenie Akademii Górniczo-Hutniczej. Krakowska uczelnia otworzyła swoją pływalnię w połowie czerwca w sam raz by można z niej było korzystać na wakacje. W uczelnianym basenie może pływać każdy pod warunkiem stosowania się do ścisłych zasad sanitarnych.

Musimy przed wejściem zdezynfekować ręce i obuwie i na samym basenie też obowiązuje dystans 2 metrów. Na samym basenie może przebywać 55 osób, to jest o połowę mniej niż dotychczas. Z siłowni i kręgielni, które również dostępne są w tym budynku, też może korzystać odpowiednio mniej osób - mówi rzeczniczka AGH Anna Żmuda-Muszyńska.

Basen AGH ma trzy niecki: szkoleniową, sportową i rekreacyjną. Na jednym torze w tym momencie mogą przebywać tylko cztery osoby. Uczelnia przyznaje, że jak dotąd zainteresowanie jest znikome, ale sukcesywnie wzrasta. Dla tych, którzy są mniej głodni aktywności, a bardziej wiedzy zapraszamy do Ogrodu Doświadczeń Imienia Stanisława Lema.

Ogród szykuje na wakacje otwarcie planetarium sferycznego. Będzie to namiot o średnicy 8 metrów, w środku 30 foteli oraz ekran. Na nim będą wyświetlane filmy za pomocą projektora 3D poświęcone ciałom niebieskim. To wszystko wkrótce a tymczasem, już teraz Ogród zaprasza w ramach zimowych atrakcji wakacyjnych na tor saneczkowy.

Nasza córka ma niecałe 3 lata i jeszcze dla niej jest to za duża zjeżdżalnia, ale myślę że z rodzicami spokojnie można. Bardzo jej się spodobało, ona by jeszcze pewnie z 10 razy zjechała i by się jej nie znudziło - mówi ojciec małej Helenki.

W ramach projektu zimowy ogród doświadczeń zaplanowany jest sukcesywny montaż kilkudziesięciu nowych urządzeń. Daty ich instalacji oraz co to dokładnie będzie to informacje na razie owiane tajemnicą. Tajemnic przed mieszkańcami co do planów na wakacje nie ma za to Krakowskie Biuro Festiwalowe.

W oczekiwaniu na rozluźnienie obostrzeń sanitarnych Kraków zaprasza do spędzenia wakacji... w Internecie. Krakowskie Biuro Festiwalowe przeniosło większość swoich wakacyjnych projektów kulturalnych i imprezowych do sieci. Internetowo odbędzie się na przykład literacki Festiwal Miłosza.

W programie premiery 5 tomów poetyckich, warsztaty uważnego pisania z Barbarą Klicką, Mikołajem Grynbergiem i z Tomaszem Cieślakiem Sokołowskim. Będzie także cykl podcastów no i konkurs młodej poezji dla poetek i poetów przed debiutem - mówi rzecznik KBF Michał Zalewski.

Biuro liczy na to, że ich flagowy projekt wakacyjny, czyli Pikniki Krakowskie, będzie mógł się odbyć tradycyjnie na powietrzu a nie w Internecie, ale nawet jeśli Pikniki się odbędą, to na pewno przy specjalnych zasadach sanitarnych.

Krakowski Sanepid przypomina, że pandemia się jeszcze nie skończyła. Przede wszystkim należy przestrzegać wytycznych opracowanych dla poszczególnych branż działalności gospodarczej. Mowa o tych, które w wakacje zwykle przeżywają spore zainteresowanie. Na przykład: baseny, kąpieliska, hotele czy restauracje. Podstawowa rzecz o której trzeba pamiętać to zachowanie dystansu dwóch metrów, oraz noszenie maseczek.

Reportaż o nadchodzących wakacjach w Krakowie przygotował Kuba Paduch:
A po Krakowie biegają konie

Jak daleko jest z Gdyni do Zakopanego? Prawdziwy test na odległości [QUIZ]

Pytanie 1 z 14
Dalej jest z Warszawy do: