W Tatrach zastrzelono dwa niedźwiedzie, które zagrażały ludziom. Zwierzęta są pod ochroną

2021-05-03 9:22 PAP. Paweł Pązik
Problem podchodzących pod ludzkie osiedla niedźwiedzi jest obserwowany również po północnej stronie Tatr
Autor: Pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne Problem podchodzących pod ludzkie osiedla niedźwiedzi jest obserwowany również po północnej stronie Tatr

Przyrodnicy zastrzelili w nocy z niedzieli na poniedziałek dwa niedźwiedzie, które podchodziły pod popularny hotel górski w Dolinie Wielickiej pod Gerlachem w Tatrach słowackich. Niedźwiedź brunatny jest chroniony zarówno przez słowackie, jak i europejskie prawodawstwo. Na jakiej podstawie zastrzelono te dwa osobniki?

W słowackiej części Tatr niedźwiedzie notorycznie odwiedzają ludzkie osiedla. Władze miasta Wysokie Tatry w 2019 roku odnotowały ponad 700 spotkań człowieka z niedźwiedziem. Władze tego miasta, w którego skład wchodzą słynne tatrzańskie kurorty, jak Smokowiec, Wyżnie Hagi czy Tatrzańska Łomnica, domagały się odstrzału niedźwiedzi, które zbytnio zbliżają się do osiedli i obiektów turystycznych. Według badań przeprowadzonych w latach 2013–2014, na Słowacji żyło 1250 niedźwiedzi brunatnych.

W ostatnich dniach w okolice „Śląskiego Domu” podchodziła grupa niedźwiedzi. Na terenie parkingu przy hotelu górskim zabito niedźwiedzicę z młodym, a kolejne dwa niedźwiedzie uciekły do lasu – poinformował słowacki Tatrzański Park Narodowy (TANAP) na swoim profilu społecznościowym.

Niedźwiedź brunatny jest pod ochroną

Niedźwiedź brunatny jest chroniony zarówno przez słowackie, jak i europejskie prawodawstwo. Zgodnie ze słowacką ustawą o ochronie przyrody i krajobrazu ministerstwo w uzasadnionych przypadkach decyduje o przyznaniu odstrzału tych zwierząt. Każdy wniosek jest oceniany na podstawie ekspertyz.

Problem podchodzących pod ludzkie osiedla niedźwiedzi jest obserwowany również po północnej stronie Tatr, jednak przyrodnicy z naszego Tatrzańskiego Parku Narodowego skutecznie odstraszają takie osobniki, strzelając do niedźwiedzi gumowymi pociskami.

Mięso ze zwierząt VS mięso z roślin [TEST] | ESKA XD - Fit vlog #21