W Tatrach otwarto niektóre szlaki turystyczne. Ruszyły też wyciągi na Kasprowym Wierchu

i

Autor: Wikipedia Commons W Tatrach otwarto niektóre szlaki turystyczne. Ruszyły też wyciągi na Kasprowym Wierchu

W Tatrach otwarto niektóre szlaki turystyczne. Ruszyły też wyciągi na Kasprowym Wierchu

2023-02-07 9:30

Po konsultacjach z ratownikami TOPR, władze Tatrzańskiego Parku Narodowego zdecydowały o otwarciu od wtorku, 7 lutego większości szlaków turystycznych i narciarskich, jednak zamknięta pozostaje nadal m.in. Droga do Morskiego Oka. Zagrożenia lawinowe zmalało z czwartego do trzeciego stopnia. Rusza też kolej linowa na Kasprowy Wierch oraz wyciąg narciarski w Kotle Gąsienicowym – poinformowały Polskie Koleje Linowe. Od środy, 8 lutego ma ruszyć także wyciąg na Hali Goryczkowej.

Tatry. Otwarto niektóre szlaki turystyczne. Po przerwie ruszają wyciągi na Kasprowym Wierchu

Po kilkudniowej intensywnej śnieżycy nad Tatrami zaświeciło słońce. Na Kasprowym Wierchu leży już 182 cm śniegu. Władze PKL apelują, aby szusować na nartach tylko po wyznaczonych trasach. W Tatrach nadal obowiązuje czwarty, wysoki stopień zagrożenia lawinowego. Wyjeżdżając poza trasy można z łatwością w takich warunkach uruchomić lawinę śnieżną.

- Mimo obniżenia stopnia na kolejne dni należy pamiętać, że sytuacja lawinowa jest nadal poważna i odradzamy podejmowanie zbyt ambitnych wyjść w teren wysokogórski. Ryzyko wystąpienia lawin samoistnych oraz uruchamianych przez narciarzy i snowboardzistów czy turystów pieszych nadal jest znaczne. Narciarzom i snowboardzistom korzystającym z tras w rejonie Kasprowego Wierchu zdecydowanie zalecamy pozostanie na przygotowanych i oznaczonych trasach narciarskich – brzmi komunikat TPN.

Drodzy turyści, Kasprowy Wierch ponownie dostępny dla turystów i narciarzy. ? Od 7.02 kolej linowa PKL Kasprowy Wierch...Opublikowany przez PKL Polskie Koleje Linowe Poniedziałek, 6 lutego 2023

Siarczyste mrozy pod Tatrami: minus 28,5 stopni na tzw. biegunie zimna

Na szczytach Tatr we wtorek, 7 lutego notowana jest inwersja. Oznacza to, że wyżej powietrze jest cieplejsze jest niż w dolinach. Na Kasprowym Wierchu rano termometry w stacji IMGW wskazywały minus 14,5 st.C., a w Dolinie Pięciu Stawów Polskich było 12,5 stopni mrozu. IMGW wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia o silnych mrozach dla powiatów na południu Małopolski. Siarczyste mrozy mogą tu występować w kolejnych dniach, aż do soboty, 11 lutego.

Czy w Polsce paliwo na Orlenie jest najtańsze? Wyniki naszego śledztwa zaskakują!

QUIZ. Znaki zakazu w Polsce. Masz prawo jazdy? Nie skompromituj się

Pytanie 1 z 10
Co oznacza ten znak?
QUIZ. Znaki zakazu w Polsce. Masz prawo jazdy? Nie skompromituj się
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE