W sobotni wieczór niebo nad Krakowem zdominowały balony! [ZDJĘCIA]

2020-06-06 23:08

W ten sposób miłośnicy aerostatów chcieli powitać zakończenie obostrzeń w ruchu powietrznym. Z lotniska w Czyżynach wzbiło się w powietrze łącznie siedemnaście załóg.

W ten sposób miłośnicy aerostatów chcieli powitać zakończenie obostrzeń w ruchu powietrznym. Z lotniska w Czyżynach wzbiło się w powietrze łącznie 17 załóg.

 Witamy czas, kiedy już możemy latać po niebie, kiedy zwalczyliśmy Koronawirus - mówi Marek Michalec z Krakow Baloon Team.

Lot miał też na celu także promocję regionu. 

Promujemy i odkrywamy na nowo Małopolskę. Latanie nad miastem to wspaniały sposób, by odkrywać region na nowo - dodaje Michalec. 

Waldemar Lekan pilot-instruktor z Klubu Balonowego Stalowa Wola, wyjaśnia, że sport balonowy jest nie tylko przyjemny, ale i bezpieczny.

Sport balonowy jest najbardziej bezpiecznym ze wszystkich sportów lotniczych. Można powiedzieć, bezpieczny na 99,9. Coś może stać się przy lądowaniu, ale jeśli pilot przestrzega wszystkich reguł i reżimów, to jest to wyjątkowo bezpieczne - zapewnia. 

Bezpieczny, ale też wyjątkowo kosztowny. Dobrej jakości balon - jak mówi Lekan, mercedes wśród statków powietrznych -  kosztuje nawet ćwierć miliona złotych. Do tego trzeba doliczyć koszty gazu, załogi i samochodu, na który można zapakować statek powietrzny.

Maturzyści z całej Polski o egzaminach, nauce w czasie pandemii i rygorze sanitarnym

Choć baloniarstwo jest sportem zdominowanym przez mężczyzn, to w sobotę na czyżynsknim lotnisku nie zabrakło także pań.

Jest nas troszkę. Sport balonowy zaczął przyciągać kobiety. Ja latam praktycznie od dziecka, mój tato jest pilotem. Latałam jako załogant, a pewnego razu padło pytanie: a może zaczęłabyś kurs? Pomógł mi tato, pomógł mąż i tak się zaczęło - wyjaśnia Paulina Machaj z Klubu Balonowego Stalowa Wola. 

Przeciętny balon zużywa około litra gazu na minutę. Jego zużycie zależy od warunków atmosferycznych, wielkości załogi i dynamiki lotu. Żeby balon wstał konieczne jest napełnienie go zimnym powietrzem ze specjalnych, spalinowych dmuchaw. Użycie od razu palników mogłoby spowodować przypalenie powłoki z tworzywa sztucznego. Wysoki na 25 metrów balon ma objętość 2,6 tys. m. sześć. 

Marek Michalec wyjaśnia, że piękno sportu balonowego polega na tym, że o ile miejsce startu jest znane, o tyle lądowania nie do końca.

Wiemy skąd startujemy, ale z reguły nie wiemy, gdzie będziemy lądować. Wybieramy te miejsca z powietrza, więc za każdym razem, pomimo to, iż startujemy z tego samego miejsca, lądujemy gdzieś indziej - mówi. 

Statki powietrzne wystartowały z ponadgodzinnym opóźnieniem ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne. 

Posłuchaj o kłykcinach kończystych. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Kapsuła czasu w Krakowie

QUIZ Najdziwniejsze zwierzęta świata. To jeden z najtrudniejszych quizów

Pytanie 1 z 10
Samogłów to: