Małże kontrolują wodę

i

Autor: Aleksandra Wasilewska Małże kontrolują wodę

W Skawinie małże kontrolują poziom czystości wody. Jak to działa? Sprawdziliśmy!

2023-02-05 11:46

Pierwszymi testerami wody w Skawinie są ... małże. Od początku roku Skawińskie Wodociągi wykorzystują je do kontroli jakości wody w ramach biomonitoringu. W sytuacji, gdy w wodzie znajdują się szkodliwe substancje, mięczaki bronią się zamykając swoją skorupę.

Wodociągi Skawińskie zdecydowały się na wdrożenie biomonitoringu w celu zwiększenia bezpieczeństwa procesu uzdatniania wody w rzece Skawinka oraz w studniach głębinowych. Wykorzystywane przez nich małże z gatunku skójka zaostrzona są bardzo wrażliwe na zanieczyszczenia. Osobniki tego gatunku żyją nawet kilkadziesiąt lat, ale po trzech miesiącach pracy w Wodociągach, mięczaki wracają do jezior.

Jeżeli z ośmiu pracujących małż co najmniej sześć zamknie się w jednym momencie to jest dla nas sygnał, że coś niedobrego dzieje się i podejmujemy konkretne działania. Robimy dodatkowe badanie jakości wody, operatorzy SUW na bieżąco monitorują to, co dzieje się na stacji -mówi Tomasz Janas, kierownik działu produkcji wody, Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Skawinie.

Monitorujące rzekę Skawinka małże są wyposażone w specjalne czujniki.

Czujnik jest przypięty do skorupki małż za pomocą specjalnego kleju, używanego do raf koralowych. Jest to jak najbardziej naturalne, małże absolutnie nie cierpią. Ten czujnik przesyła sygnał w momencie reakcji na zmianę jakości wody do sterownika, który analizuje pracę małży - wyjaśnia Tomasz Janas.

Wykorzystanie małż do monitoringu stanu wód zapoczątkowano w latach 70 w Stanach Zjednoczonych. W Polsce od kilku lat ta metoda zyskuje na popularności i jest stosowana m.in. w Warszawie i Poznaniu.

QUIZ. Tak zdradzają w M jak miłość. Prawdziwy fan musi znać te afery na wyrywki!

Pytanie 1 z 17
Kto odkrył romans Małgosi z pisarzem Zbigniewem Napiórkowskim?
Przedstawiciele shock rocka! Oni uczynili z koncertów pełne grozy widowiska!
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE