W Małopolsce wzrosła liczba zabiegów okulistycznych i skróciły się kolejki

2020-02-19 6:15
Badanie wzroku, okulista, oczy
Autor: Skoda Auto

Na wizytę u okulisty czeka się w Małopolsce coraz krócej. W dodatku wciąż wzrasta liczba zabiegów okulistycznych. W samym Wojewódzkim Szpitalu Okulistycznym w Krakowie w ubiegłym roku wykonano prawie pięć tysięcy zabiegów zaćmy. To o 93 proc. więcej niż w latach ubiegłych.

Poprawa wydajności to efekt zniesienia limitów w finansowaniu operacji okulistycznych. Jeżeli chodzi o czas oczekiwania na zabieg usunięcia zaćmy to czas oczekiwania wynosi obecnie 11 miesięcy, wcześniej było to około dwa i pół roku. Natomiast w trybie pilnym na ten zabieg czeka się tylko sześć miesięcy - mówi Marta Malec-Lech, członek Zarządu Województwa Małopolskiego.

Sytuacja poprawia się również w przypadku leczenia jaskry. Obecnie w Wojewódzkim Szpitalu Okulistycznym przeprowadza się ponad 300 zabiegów jaskry. W 2012 roku ta liczba wynosiła 36.

Od ubiegłego roku płacimy za wszystkie świadczenia, ale okulistyka jest naszym priorytetem już od czterech lat. W 2016 roku nakłady na same zabiegi zaćmy wynosiły 38 milionów, teraz jest to już 60 milionów w skali roku - mówi dyrektor małopolskiego NFZ Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska.

Wojewódzki Szpital Okulistyczny w Krakowie znajduje się w czołówce tego typu placówek, pod względem liczby przeprowadzanych zabiegów.

W Małopolsce wzrosła liczba zabiegów okulistycznych i skróciły się kolejki. Posłuchaj materiału Łukasza Miłoszewskiego:
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE