W krakowskich szkołach ruszyły szczepienia przeciwko koronawirusowi. Chętnych na nie jest niewiele

2021-09-16 15:37
W krakowskich szkołach ruszyły szczepienia przeciwko koronarirusowi. Chętnych na nie jest niewiele
Autor: Kuba Paduch, Radio ESKA Tak wyglądał punkt szczepień w ZSS przy Lubomirskiego.

Trudne początki szczepienia przeciwko koronawirusowi w krakowskich szkołach. Na ponad 220 gminnych placówek, do programu zgłosiło się tylko 18. Spośród nich szczepić się będzie nieco ponad setka dzieci. Tylko kilka placówek zdecydowało się na utworzenie polowego punktu szczepień w swoich murach.

"Nikt u nas nie chciał się szczepić, ale dobrze że chciał ktokolwiek". W Krakowskich szkołach miejskich ruszył program szczepienia uczniów i uczennic przeciwko koronawirusowi. Mowa o 18 placówkach na ponad 220, bo tylko tyle się zgłosiło. 4 z nich zdecydowały się uruchomić punkt szczepień u siebie. Między innymi Zespół Szkół Specjalnych przy ulicy Lubomirskiego.

Jest to spoko, bo im więcej osób się zaszczepi tym bardziej możliwe, że szybciej skończy się pandemia - mówił jeden uczeń - nie muszę iść do szpitala, nigdzie nie muszę iść, po prostu sobie siedzę w szkole i czekam na swoją kolej - dodał inny.

Niestety ostateczny wynik zainteresowania szczepieniami nie powala. W samej tej szkole do szczepienia zgłosiło się zaledwie 11 uczniów i uczennic. W sumie w całym Krakowie ponad 100.

Praktycznie nikt nie chciał się szczepić, ale i tak dobrze, że ktoś chciał - przyznała jedna uczennica - Mamę męczyłem chyba z miesiąc jakiś i ona dalej nie chciała mnie zapisać. Cały czas to odkładała a teraz jej po prostu przyniosłem papierek do podpisania więc to w końcu zrobiła - powiedział inny uczeń.

Miejscy urzędnicy przyznają, że wynik nie jest imponujący, ale podkreślają, że to dopiero początek programu i gdy rodzice oswoją się z taką możliwością, to będą chętniej zapisywać swoje dzieci do szczepień szkolnych.

Rodzice, z którymi rozmawialiśmy mają mieszane opinie na temat szczepienia dzieci w szkołach, ale co do zasady zgadzają się, że szczepić trzeba. Krakowski współczynnik wyszczepienia w grupie wiekowej 12-18 lat wynosi nieco ponad 50 procent.

Kuba Paduch porozmawiał z uczennicami i uczniam ZSSi:
Przestój w szczepieniach. Zabrakło szczepionek w Warszawie
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE