W Krakowie ubywa Ukraińców. Wracają do ojczyzny z powodu pandemii koronawirusa

2020-05-11 13:23 Kuba Paduch, Radio ESKA
W Krakowie ubywa Ukraińców. Wracają do ojczyzny z powodu pandemii koronawirusa
Autor: Kuba Paduch, Radio ESKA Do niedawna w Krakowie były tysiące Ukraińców, niektórzy szacowali ich liczbę nawet na kilkadziesiąt tysięcy. Jak będzie po pandemii?

Ilu dokładnie, tego nie wiadomo, ale jest ich wyraźnie coraz mniej. Tak twierdzą działacze na rzecz współpracy polsko-ukraińskiej w stolicy Małopolski. Przyczyny są różne, ale wszystkie mają wspólny mianownik - pandemia.

Krakowscy Ukraińcy w odwrocie? Działacze na rzecz współpracy polsko-ukraińskiej potwierdzają, że wielu imigrantów zarobkowych zza Buga straciło pracę z powodu pandemii koronawirusa. Większość z nich postanowiła wrócić do ojczyzny. Dokładna skala odpływu ludności ukraińskiej nie jest znana ale jest on odczuwalny.

Na pewno najgorzej jest w gastronomii i turystyce, tam gdzie wszyscy ludzie potracili pracę, bo trudno przewidzieć jak ta branża będzie się rozwijać - mówi Aleksandra Zapolska z fundacji Zustricz.

Ponad to, Rafał Grabowski z Fundacji współpracy polsko-ukraińskiej U WORK twierdzi, ze w dobie kryzysu pracodawcy stosują niesprawiedliwe praktyki.

Zdarzają się sytuacje gdy pracodawcy wykorzystują nieznajomość prawa przez obcokrajowców wymuszając na nich na przykład bezpłatne urlopy lub też zmuszają do rozwiązania umowy o pracę pod groźbą nie wypłacenia zaległych wypłat - mówi.

Aleksandra Zapolska podkreśla, że nie wszyscy Ukraińcy, którzy wrócili do swojego kraju, zrobili to z powodu problemów z zatrudnieniem. Część zdecydowała się na to ze strachu przed zamknięciem granic. Nie chcieli zostawiać swoich rodzin samych.

W lutym Urząd Miasta szacował liczbę Ukraińców w Krakowie na około 12,5 tysiąca. Nowe dane poznamy dopiero pod koniec roku.