korki Krk

i

Autor: Pixaby Zdjęcie poglądowe

W Krakowie postawią uliczny decybelomierz. To pierwsze takie urządzenie w Polsce

2021-03-09 11:04

Jak bardzo głośno jest w Krakowie? Sprawdzi to decybelomierz. Ten ma zostać zamontowany na jednej z przecznic w mieście. Co ważne, wspomniane urządzenie będzie pierwszym tego typu, które zostanie zamontowane w Polsce.

Na pomysł, by w mieście zainstalować decybelomierz, wpadł radny Łukasz Wantuch. Póki co to pilotażowy program. Jednak jeśli urządzenie się sprawdzi, niewykluczone, że mieście powstanie ich więcej.

Radny zgłosił się do nas z pytaniem, czy pomoglibyśmy od strony technicznej, z jego uruchomieniem. Musimy sprawdzić czy technicznie da się je podpiąć, czy parametry dźwiękowe zbiera takie, że dałoby się je wykorzystać - Michał Pyclik z Zarządu Dróg Miasta Krakowa.

Protest kobiet w Krakowie

My jako gmina mamy w tym momencie dane o hałasie, które są wykonywane na podstawie pomiarów. Tutaj mielibyśmy informację ciągłą o hałasie. Można by wtedy sprawdzać, jak ten hałas w mieście się rzeczywiście rozkłada w przeciągu całego roku - dodaje Michał Pyclik.

Co więcej, każdy mieszkaniec Krakowa poziom hałasu w mieście mógłby sobie sprawdzić przez specjalną stronę internetową. Koszt jednego decybelomierza to około 5 tysięcy złotych.

Byłeś kiedyś nad polskim morzem? Ten quiz jest dla ciebie

Pytanie 1 z 10
W którym mieście znajduje się najsłynniejsze molo?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE