W Krakowie ogniem zieje... owca! Czy to konkurencja dla wawelskiego Smoka? [ZDJĘCIA, WIDEO]

2020-11-23 7:31 nm
Owca pod Wawelem
Autor: Screen: Youtube/Miasto Kraków Owca pod Wawelem

Pod Zamkiem Królewskim na Wawelu pojawił się wyjątkowy gość. To mała owieczka w całości zbudowana z klocków Lego. Zwierzątko postanowiło zrobić konkurencję Smokowi Wawelskiemu i ochoczo zieje ogniem! Zobaczcie zdjęcia i wideo!

Smok Wawelski zyskał uroczego towarzysza. W weekend obok jednej z najsłynniejszych rzeźb w Krakowie stanęła owieczka z klocków Lego. Instalacja powstała w ramach Światowego Dnia Życzliwości. Kraków dołączył również do globalnej akcji #RebuildTheWorld. Urocza owieczka partnerować będzie Smokowi Wawelskiemu do Świąt Bożego Narodzenia.

Owca i Smok Wawelski nawiązują do miejskiej legendy. Stwór przed wiekami miał zamieszkiwać jamę pod wawelskim wzgórzem i terroryzować mieszkańców grodu Kraka. Krakusy musiały dostarczać Smokowi ofiary z bydła, choć według niektórych gad pożerał również dziewice. Ze Smokiem poradził sobie dopiero dzielny szewczyk Dratewka, który podsunął my wypchaną siarką owcę. Spragniony smok zaczął pić wodę z Wisły i robił to aż tak długo, że pękł!

O legendzie przypomina właśnie pomnik Smoka Wawelskiego pod Zamkiem Królewskim na Wawelu, który stanął tam w 1971 roku. Rzeźba jest projektu Bronisława Chromego. Rok później we wnętrzu rzeźby zamontowano instalację gazową, dzięki czemu smok sieje ogniem. Do tej pory nad Wisłą stał sam, teraz do Świąt towarzyszyć mu będzie owieczka.

Posłuchaj o bakteryjnym zapaleniu opon mózgowych. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Najbardziej niezawodne auta | ESKA XD - Prosto z salonu #11