Wał w Krakowie

i

Autor: Wikimedia

VeloRudawa do naprawy - twierdzą aktywiści

2023-02-02 23:40

Jeszcze nie powstała, a już trzeba ją naprawiać - twierdzą aktywiści. Trasa pieszo-rowerowa VeloRudawa ma przebiegać z Krakowa na zachód, przez Dolinki Jurajskie. Rowerzyści zauważają, że połączenie ścieżek dla jednośladów i pieszych to błąd.

Projekt jest gotowy, a przetarg ogłoszony. Jak twierdzą przeciwnicy inwestycji - w obecnym kształcie trasa to "bubel", bo projekt nie był poddany audytowi rowerowemu.

Podczas projektowania VeloRudawy wiadomo było, że powinna trasa iść tylko północnym wałem. W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego też jest wpisany północny wał. Ale później bez procedury audytowej zostało to zaplanowane w inny sposób, łamiąc standardy infrastruktury rowerowej, a więc i zarządzenie prezydenta - mówi Marcin Dumnicki ze Stowarzyszenia Kraków Miastem Rowerów.

ZZM nie przewiduje żadnych zmian w projekcie VeloRudawy. Trasa ma być gotowa do końca roku.

Audyt rowerowy to procedura, wedle której są projektowane nowe ścieżki rowerowe na terenie Krakowa. Przeprowadza ją Zarząd Transportu Publicznego. Jarosław Tabor z Zarządu Zieleni Miejskiej oponuje, że w tym wypadku zastosowanie się do tych zasad nie było konieczne.

To nie jest ścieżka rowerowa zgodnie z przepisami prawa, dlatego tutaj audyt nie był wymagany, natomiast - oczywiście - Zarząd Transportu Publicznego, jako jednostka, która zarządza tą infrastrukturą rowerową i scala to wszystko, brał od samego początku do samego końca udział w opracowywaniu tej dokumentacji.

Za co mandat na rowerze? Czy na pewno znasz przepisy? QUIZ

Pytanie 1 z 15
Czy kask na rowerze jest obowiązkowy?
Potrącenie rowerzystki uchwycił miejski monitoring
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE