gołoledź

i

Autor: pixabay.com

Uwaga na śliskie chodniki i drogi. IMGW wydało ostrzeżenie!

2022-11-17 14:21

Ostrzeżenie przed oblodzeniem wydał dla Krakowa i niemal całego województwa małopolskiego, z wyjątkiem północno-zachodnich krańców, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Alert będzie obowiązywał od godz. 17 w czwartek do godz. 10 w piątek.

Ostrzeżenie IMGW przed oblodzeniem w Krakowie i Małopolsce

Synoptycy prognozują zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem oraz mokrego śniegu. Temperatura może sięgać minus 4 st. C, a przy gruncie minus 6 st. C. Odczucie chłodu będzie wzmacniał wiejący wiatr, o prędkości do 7 m/s.

Prawdopodobieństwo wystąpienia oblodzenia wynosi 80 proc. Ostrzeżenie obowiązuje od czwartku, 17 listopada od godziny 17.00 do piątku, 18 listopada do godziny 10.00.

Ostrzeżenie IMGW nie obowiązuje na północno-zachodnich krańcach Małopolski, m.in. w Wolbromiu, Olkuszu, Chrzanowie, Alwerni, Libiążu.

IMGW prognozuje opady śniegu na południu Polski

Mocny powiew chłodu poczuliśmy już w czwartek, 17 listopada. W piątek zdecydowanie więcej śniegu spadnie na południu. W obszarach podgórskich nawet 10–15 cm. Śnieg pojawi się również w północnej części kraju, a nawet w centrum. Na północnym-wschodzie zaledwie się zabieli, ale na południu, szczególnie na wysokości ok. 700 m n.p.m. biały puch będzie się utrzymywał.

W przyszłym tygodniu niewielka pokrywa śnieżna pokryje ziemię także na północnym-wschodzie. Na wychłodzonym podłożu śnieg nie będzie już topniał.

Weekend wciąż chłodny i ze śniegiem. Jeżeli ktoś nie zmienił opon, to gapa – mówi pół żartem, pół serio rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.

Przypomina, że wybierając się na spacer trzeba włożyć ciepłą kurtkę, czapkę i rękawiczki.

Przez najbliższe dni na pewno nie będziemy się rozstawać z tym ciepłym ubiorem. Tym bardziej, że wiatr sprawi, iż poczucie chłodu będzie bardziej dojmujące – podkreśla Walijewski.

Nowy tunel na Zakopiance oficjalnie otwarty. Budowano go ponad pięć lat