Biurko

i

Autor: Free-Photos / CC0 / pixabay.com Praca zdalna 2023. Kto nie wróci do pracy stacjonarnej?

Kontrowersje wokół ustawy o pracy zdalnej. Te osoby nie będą mogły wrócić do biura

2023-02-28 8:13

Co z pracą zdalną w 2023 roku? Ustawa dotycząca pracy zdalnej w zmienionym kodeksie pracy zacznie obowiązywać już w kwietniu 2023 roku. Specjaliści zaznaczają jednak, że przepisy dyskryminują część pracowników, uniemożliwiając im pracę stacjonarną. Kto nie wróci do biura? Sprawdźcie w naszym materiale.

Praca zdalna w 2023 roku. Ustawa "uwięzi" pracowników w domu?

Nowy art. 67(22) par. 1 pozwala na powrót do pracy w biurze pracownikowi, który na pracę zdalną pracę zdalną przeszedł w trakcie zatrudnienia.

Nie obędzie się bez formalności: w tym przypadku i pracownik, i pracodawca może wystąpić z wnioskiem o zaprzestanie wykonywania pracy zdalnej i przywrócenie poprzednich warunków wykonywania pracy. Następnie strony ustalają między sobą termin, kiedy pracownik powinien wrócić do pracy w biurze (nie dłuższy niż 30 dni od dnia otrzymania wniosku). W przypadku braku porozumienia, przywrócenie poprzednich warunków wykonywania pracy następuje w dniu następującym po upływie 30 dni od dnia otrzymania wniosku.

W czym jednak tkwi problem? 

W tym, że przepis dotyczy wyłącznie pracownika, który na pracę zdalną przeszedł w trakcie zatrudnienia. Nie odnosi się natomiast do pracownika, który np. zaczął pracę w pandemii (i była to od razu praca zdalna) albo dopiero zacznie wykonywać pracę zdalną (przy zawieraniu umowy o pracę uzgodni z pracodawcą wykonywanie pracy zdalnej).

Oznacza to, że jeżeli pracownik zatrudniony na takich warunkach będzie chciał zacząć pracować stacjonarnie, to będzie to po prostu niemożliwe. 

Ustawodawca nie przewidział bowiem ani trybu, w jakim to przejście do biura miałoby nastąpić, ani też nie nałożył na pracodawcę obowiązku umożliwienia pracownikowi wykonywania pracy stacjonarnej.

O kontrowersjach związanych z tą ustawą mówiła w rozmowie z portalem prawo.pl dr hab. Małgorzata Kurzynoga, prof. UŁ, radca prawny, of counsel w kancelarii Baran Książek Bigaj. Wspomniała, że przepis ten dyskryminuje pracowników na etapie nawiązywania stosunku pracy. 

Brak możliwości wykonywania pracy w zakładzie pracy przez osoby, które nawiązując stosunek pracy podejmowały się wykonywania pracy w formie zdalnej może być uznany za dyskryminację. Tych wątpliwości by nie było, gdyby ustawodawca w ustawie zawarł przepis, który pozwalałby takim pracownikom na pracę w biurze, chyba że jest to niemożliwe z uwagi np. na organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika - komentuje prof. Kurzynoga.

Ustawa o pracy zdalnej 2023. Kiedy wejdzie w życie?

Przepisy regulujące pracę zdalną są zawarte w nowelizacji kodeksu pracy, którą Sejm przyjął 10 stycznia 2023. W piątek 27 stycznia 2023 roku prezydent podpisał ustawę nowelizującą przepisy Kodeksu pracy. Przepisy dotyczące pracy zdalnej zaczną obowiązywać w terminie dwóch miesięcy od opublikowania. Prawdopodobnie nowe przepisy o pracy zdalnej i okazjonalnej pracy zdalnej wejdą w życie 7 kwietnia 2023 roku.

Źródło: prawo.pl