Urzędnicy krakowscy zupełnie przypadkiem odkryli najprawdziwszy skarb. [AUDIO I WIDEO]

i

Autor: Maciej Grzyb, Urząd Miasta Krakowa Tak prezentuje się część znaleziska.

Kraków odziedziczył prawdziwy skarb! Miastu przypadły dzieła sztuki warte setki tysięcy [WIDEO]

2020-03-06 16:10

Cenne znalezisko w mieszkaniu przejętym przez miasto Kraków. Ponad 50-metrowy lokal przypadł gminie w spadku po mieszkance, która zmarła w 2011 roku. W środku, okazało się, że kobieta zgromadziła pokaźną kolekcję dzieł sztuki.

Ponad setka obrazów najwybitniejszych polskich malarzy przypadła miastu Kraków. Gmina znalazła dzieła sztuki w mieszkaniu, które miasto "odziedziczyło" po zmarłej 9 lat temu kobiecie. Zostawiła po sobie lokal, który po inspekcji, okazał się być prawdziwym skarbcem historii polskiej sztuki.

Wszystkie obrazy, wszystkie eksponatu znajdowały się w prywatnym mieszkaniu kobiety. Przede wszystkim są to malarze współcześni: Zarzycki, Obst, Wróblewski, ale mamy też Malczewskiego, Kossaków, Hofmana, Jaksę - mówi Dyrektorka Wydziału Biura Przejmowania Mienia i Rewindykacji Justyna Habrajska.

Mieszkanie znajduje się w bloku na Starym Podgórzu, ma ponad 50 metrów kwadratowych powierzchni. Obecnie nie jest jeszcze jasne, w jaki sposób jego poprzednia właścicielka zgromadziła tak pokaźną kolekcję dzieł sztuki.

Można przypuszczać, że zbierała je pewnie w jakichś 20-30 latach przed śmiercią. Pani pochodziła z Tarnowa, z nazwiska jej rodziny wynika, że być może była Żydówką. Nie znamy pochodzenia całej rodziny, więc możemy przypuszczać że być może część tych obrazów to są pamiątki rodzinne - mówi dyrektorka Habrajska.

Obrazy zostały już zbadane przez pracowniczkę Muzeum Krakowa. Obecnie wciąż trwa ustalanie autentyczności dzieł, ale gmina już otrzymała kilka propozycji zorganizowania wystawy obrazów. Jeśli wszystkie okażą się autentyczne, ich wartość szacuje się na minimum kilkaset tysięcy złotych.

Prawdziwy skarb przypadł "w spadku" władzom miasta Krakowa. Posłuchaj wywiadu Kuby Paducha:
Mieszkanie pełne dzieł sztuki w Krakowie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE