Urząd Miasta Krakowa szykuje rewolucję informatyczną w komunikacji z mieszkańcami

2020-12-03 15:29
Urząd Miasta Krakowa szykuje rewolucję w komunikacji z mieszkańcami miasta
Autor: Kuba Paduch, Radio ESKA Wiceprezydent Bogusław Kośmider

Z jednej strony informacja od mieszkańców, ale też informowanie ich i pytanie o opinię. Miasto Kraków szykuje się do komunikacyjnej rewolucji poprzez Miejskie Centrum Kontaktu. W zamyśle chodzi o wielotorowy system informacyjny pomiędzy Krakowianami a gminą.

Infolinia, program komputerowy, aplikacja na smartfona. Urząd Miasta Krakowa zamierza umożliwić mieszkańcom kontakt w każdy możliwy sposób za pośrednictwem Miejskiego Centrum Kontaktu. Jak mówią urzędnicy, ma ono przypominać rodzaj zaawansowanego technologicznie call center, które będzie przyjmowało od mieszkańców pytania, zażalenia i zgłoszenia o wszelkich sprawach miejskich.

Nie każdy wie kto zajmuje się daną drogą, czy też gdzie złożyć jakąś interwencję choćby w sprawie wiaty osiedlowej czy przystankowej. Teraz wypełniamy jako mieszkańcy deklaracje śmieciowe. Trzeba wejść na stronę MPO, trzeba znaleźć numer kontaktu. Ludzie dzwonią tu, ludzie dzwonią tam a tak to by dzwonili pod jeden numer - mówi pomysłodawca systemu Wiceprezydent Bogusław Kośmider.

Mówi pomysłodawca Wiceprezydent Bogusław Kośmider. Dodaje, że nie będzie to tylko kanał kontaktu mieszkańców z urzędem, ale też urzędu z mieszkańcami, na przykład podczas konsultacji społecznych.

Dostawaliby zapytanie co sądzą o jakichś sprawach i odpowiadaliby. W ten sposób miasto, uwzględniając oczywiście niuanse socjologiczne, otrzymywałoby szczegółową informację co myśli parę tysięcy, czy paręnaście tysięcy mieszkańców Krakowa - dodaje Wiceprezydent.

Pilotażowy program obejmie na początek kilka najbardziej obleganych przez Krakowian jednostek miejskich. Ma ruszyć na przełomie 2021 i 2022 roku. Urzędnicy zarezerwowali już środki na realizację pilotażu Miejskiego Centrum Kontaktu w przyszłorocznym budżecie - 5 milionów złotych. Teraz jeszcze musi się pod tym podpisać Rada Miasta.

O szczegółach z pomysłodwacą systemu Wiceprezydentem Bogusławem Kośmiderem rozmawiał nasz reporter Kuba Paduch:
Czy mieszkańcy boją się jeździć komunikacją miejską?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE