Kraków wkracza w nowy etap walki ze smogiem? Urząd Marszałkowski przygotował "New Deal"

2020-02-27 16:00
Urząd Marszałkowski przygotował antysmogowy New Deal
Autor: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego Wicemarszałek Małopolski Tomasz Urynowicz.

Straż metropolitalna, ekodoradcy, więcej kontroli i szybszy czas reakcji na zgłoszenia. Urząd Marszałkowski przedstawił projekt nowego Programu Ochrony Powietrza. Czy dzięki niemu Małopolanie będą mogli w końcu oddychać pełną piersią?

Ma być sprawniej i szczelniej, po to aby raz na zawsze pokonać małopolski smog. Władze marszałkowskie pracują nad nowelizacją Programu Ochrony Powietrza. Zakłada ona pozyskanie znacznych środków do walki ze smogiem, głównie z rządowego Programu Czyste Powietrze, ale też z Funduszy Europejskich.

Podstawowe założenie projektu to więcej kontroli palenisk, zarówno w domach jak i w przedsiębiorstwach. Środkiem do tego ma być ściślejszy nadzór gmin, które zdaniem Urzędu Marszałkowskiego niechętnie podchodzą do swoich obowiązków.

Czasami te kontrole odbywają się dość późno po zgłoszeniu takich interwencji przez mieszkańców. W nowym Programie Ochrony Powietrza chcemy nałożyć na gminy obowiązek, aby każda kontrola, weryfikacja zgłoszeń, odbyła się w ciągu jednego dnia roboczego od takiego zgłoszenia - mówi Wicedyrektor Departamentu Środowiska Piotr Łyczko.

Nowelizacja przewiduje też więcej środków na działania edukacyjne dotyczące wymiany pieców węglowych i nie tylko. Fundusze europejskie mają sfinansować zatrudnienie przez gminy wyższej liczby ekodoradców. Wicemarszałek Tomasz Urynowicz chciałby też stworzyć Straż Metropolitalną.

Jeżeli powstanie straż, chcielibyśmy ją usprzętowić, w związku z tym środki unijne na ten cel. Z drugiej strony, jeżeli ma być prowadzona kontrola, to także szkolimy tych urzędników, żeby wiedzieli jak to przeprowadzić. Ekodoradcy, czyli ta osoba w gminie, która miałaby prowadzić takie zadania, też zabezpieczamy środki na ten cel - mówi.

Znowelizowany Program Ochrony Powietrza trafi pod obrady Sejmiku Małopolski w kwietniu, po serii konsultacji społecznych. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, zapisy nowego Programu Ochrony Powietrza wejdą w życie już w czerwcu.

Nowy oręż do walki ze smogiem w Małopolsce? Posłuchaj materiału Kuby Paducha:
Krakowska drużyna rolkarzy
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE