Uniwersytet Jagielloński zwycięzcą rankingu szkół wyższych Perspektywy 2021

2021-06-22 13:51
Uniwersytet Jagielloński zwycięzcą rankingu szkół wyższych Perspektywy 2021
Autor: Kuba Paduch, Radio ESKA

Uniwersytet Jagielloński wyprzedził wszystkich rywali i okazał się być najlepszą uczelnią w kraju. Tak przynajmniej wynika z rankingu szkół wyższych Perspektywy. Kapituła oceniająca uznała, że krakowska uczelnia góruje nad wszystkimi innymi pod względem prestiżu i potencjału naukowego. Jest na drugim miejscu w kategorii warunków kształcenia i na czwartym pod względem innowacyjności.

Uniwersytet Jagielloński najlepszą uczelnią w Polsce. Uzyskała sto punków na sto możliwych w tegorocznym notowaniu prestiżowego rankingu szkół wyższych Perspektywy. Krakowska uczelnia minimalnie wyprzedziła Uniwersytet Warszawski. UJ okazał się też najlepszy pod względem kierunków studiów. Aż piętnaście zajęło w plebiscycie pierwszą pozycję.

Praktycznie wszystkie kierunki funkcjonujące na trzech wydziałach Collegium Medicum zostały uznane za najlepsze w Polsce. Natomiast z tych prowadzonych przez pozostałe wydziały bardzo cieszy pierwsze miejsce Prawa i Administracji - mówi Rektor Jacek Popiel.

Przewodnicząca Samorządu Studenckiego uczelni Marcelina Kościelnik jest studentką zarówno Collegium Medicum jak i prawa. Pod wynikami rankingu podpisuje się obiema rękami.

Uniwersytet na pewno nie jest perfekcyjny. Jest wiele rzeczy, które należałoby w jakiś sposób dopracować. Natomiast myślę, że jeżeli chodzi o jakość kształcenia czy takie kwestie dotyczące wsparcia studentów to naprawdę jestem pod ogromnym wrażeniem ogromu pracy jaką Uniwersytet wkłada w to aby studenci czyli się na nim dobrze - mówi.

Uniwersytet Jagielloński zajął po szóstym miejscu w kategoriach umiędzynarodowienie i efektywność naukowa. Najsłabiej wypadł w kategorii absolwent na rynku pracy. Tutaj uczelnia uplasowała się dopiero na trzydziestej trzeciej pozycji.

Trzecie miejsce w rankingu Perspektywy zajęła Politechnika Warszawska. Akademia Górniczo-Hutnicza spadła z czwartego na piąte ustępując miejsca Uniwersytetowi Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Wszystkie rankingi Perspektywy 2021 sprawdził Kuba Paduch.
Protest studentów Uniwersytetu Gdańskiego

Jaki sport powinieneś zacząć uprawiać wiosną?

Pytanie 1 z 7
W wolnym czasie lubisz...
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE