UJ otwiera Centrum Edukacji Przyrodniczej. Tysiące eksponatów na wystawach

i

Autor: Kuba Paduch, Radio ESKA

UJ otwiera Centrum Edukacji Przyrodniczej. Tysiące eksponatów na wystawach

2021-09-10 14:19

Około 7 tysięcy eksponatów na wystawach z łącznej kolekcji pół miliona, gdzie najstarsze sięgają XIX wieku. Tak w liczbach wygląda Centrum Edukacji Przyrodniczej, które od wtorku będzie możliwe do regularnego zwiedzania. Do tej pory zbiory były dostępne jedynie w celach naukowych. Uczelnia tłumaczy, że było to podyktowane ograniczeniami finansowymi.

Skamieliny, diamenty, meteoryty, modele i spreparowane zwierzęta. To tylko kilka przykładów eksponatów jakie można zobaczyć w Centrum Edukacji Przyrodniczej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Instytucja wzorowana na muzeach historii naturalnej składa się z czterech działów: paleobiologii, geologii, zoologii i antropologii. Łącznie na ekspozycji ponad 7 tysięcy obiektów.

Mamy łącznie kilkanaście wystaw tematycznych. Tutaj zaczynamy od wystawy poświęconej dziejom historii życia na Ziemi, dziejom Ziemi. Kolejne epoki geologiczne przedstawione w formie dioram, czyli możemy zobaczyć jak kiedyś wyglądała Ziemia, jakie organizmy na niej żyły - mówi dyrektor centrum Robert Czuchnowski.

Budynek, w którym mieści się centrum przy ulicy Gronostajowej był do tej pory dostępny jedynie w celach akademickich. Jak mówi wicedyrektor centrum Rafał Garlacz, miało to swoją przyczynę.

Środki, które były przeznaczone na wytworzenie tej infrastruktury tak były skonstruowane, że przez okres pięciu lat ta infrastruktura musiała służyć tylko i wyłącznie dydaktyce akademickiej. Dlatego budynek i wystawy były dostępne dla pracowników uczelni i studentów - tłumaczy.

W sobotę odbędzie się bezpłatny dzień otwarty Centrum. Regularne udostępnianie dla zwiedzających zacznie się od wtorku.

Kolekcję Centrum obejrzał nasz reporter Kuba Paduch:
Dinozaury opanowały wrocławski ogród botaniczny
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE