Uchodźcy z Ukrainy z pracą w krakowskich szpitalach? Dyrekcje czekają na wytyczne co do procedury rekrutacji

i

Autor: Kuba Paduch, Radio ESKA Szpital MSWiA już od lat zatrudnia personel pochodzenia ukraińskiego.

Uchodźcy z Ukrainy z pracą w krakowskich szpitalach? Dyrekcje czekają na wytyczne co do procedury rekrutacji

2022-03-30 12:19

Praca w ochronie zdrowia czeka na uchodźców z Ukrainy, ale wciąż nie ma jasnych procedur. Pracownicy kadrowi krakowskich szpitali aktualnie szkolą się w tym zakresie, a dyrektorzy placówek się niecierpliwią, bo chętnie by wypełnili luki w personelu, ale nadal nie mogą. Bariera językowa to nie jest duży problem.

Ukraińscy medycy potrzebni od zaraz. Krakowskie szpitale są chętne na przyjmowanie do pracy uchodźców z doświadczeniem w ochronie zdrowia. Działy kadr szkolą się aktualnie co do procedury weryfikacji wiedzy ewentualnych kandydatów.

Szczególne braki dotyczą personelu pielęgniarskiego czy opiekunów medycznych. Na pewno szpital jest zainteresowany tego typu kadrą. Przysłuchujemy się w tej chwili wszelkim komunikatom, rozporządzeniom ze strony Ministerstwa Zdrowia odnośnie zasad rekrutacji tego typu personelu - mówi Wicedyrektor do spraw lecznictwa Szpitala MSWiA Krzysztof Czarnobilski.

Obecnie takich kandydatów jeszcze nie ma, ale aktywiści pracujący z uchodźcami zapewniają, że chętnych nie brakuje. Sprawa ma też drugi wymiar od strony pacjentów.

Ciężko żeby polscy lekarze musieli się teraz uczyć języka ukraińskiego, żeby móc się porozumieć ze swoimi pacjentami. Wydaje się bardziej rozsądnym, żeby to właśnie ukraińscy lekarze mieli możliwość obsługi pacjentów ukraińskich - mówi Rafał Grabowski z Fundacji Współpracy Polsko-Ukraińskiej U Work.

Dotychczas do resortu Zdrowia wpłynęło ponad 1300 wniosków lekarzy spoza Unii Europejskiej o zgodę na wykonywanie zawodu w uproszczonym trybie przewidzianym przez specustawę COVID. Zgód wydano ponad 800.

Otwarcie pierwszej w Polsce przychodni dwujęzycznej z której mogą korzystać uchodźcy