lekarz

i

Autor: pixabay

Tydzień Zdrowia w NFZ. Dziewczyny, zróbcie coś dla zdrowia!

2023-03-09 8:22

Trwa Tydzień Kobiet w małopolskim oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia. Do piątku w punkcie obsługi klienta przy ul. Wadowickiej można przejść darmowe badania w kiosku profilaktycznym. Panie mogą zmierzyć m.in. ciśnienie i skład ciała, ale nie tylko.

Mimo, że kobiety do swojego zdrowia przykładają większą wagę niż mężczyźni, wiele z nich do gabinetów lekarzy zgłasza się dopiero z niepokojącymi objawami choroby. Można temu zapobiegać pilnując regularnych kontroli zdrowia.  Niestety, profilaktyka nie jest w naszym kraju sportem narodowym, nie dbamy o regularny przegląd stanu zdrowia - mówią pracownicy służby zdrowia.

W tym tygodniu każda Pani, która zgłasza się do nas, bez względu na to z jaką sprawą przyszła i co chce u nas załatwić, otrzyma od nas pakiet informacji na temat programów profilaktycznych, zdrowej diety i aktywności fizycznej - mówi Aleksandra Kwiecień z małopolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

Profilaktyce mają służyć także "różowe środy" z udziałem przedstawicielek krakowskiego towarzystwa "Amazonki". To okazja do wymiany doświadczeń związanych ze starciem z nowotworem, a także nauki samobadania piersi i rozmowach o profilaktyce ich chorób.

O to chodzi, żeby samobadanie piersi wykonywać cyklicznie, bo przecież nie po to będzie się co robić aby coś sobie znaleźć, tylko żeby upewnić się, że nic tam nie ma, że jesteśmy zdrowe. Tylko niestety, trzeba tego pilnować - podkreśla Barbara Kozłowska z krakowskiego Towarzystwa "Amazonki".

Dyżury "Amazonek" odbywają się w każdą drugą środę miesiąca w godzinach od 12 do 14 w przychodni przy ul. Wadowickiej. Kolejne spotkanie odbędzie się dopiero 12 kwietnia.

QUIZ. Czy jesteś niezależną kobietą?

Pytanie 1 z 9
Czym jest dla Ciebie miłość?
"Neutralność klimatyczna: troska czy biznes?"
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE