Tunele Trasy Łagiewnickiej do remontu. Kierowców i pasażerów czekają zmiany

i

Autor: Wikimedia Commons

Tunele Trasy Łagiewnickiej do remontu. Kierowców i pasażerów czekają zmiany

2023-03-21 16:09

Krakowski magistrat poinformował o pracach remontowych, jakie odbędą się w tunelu Trasy Łagiewnickiej. Ma to związek z przeciekami zaobserwowanymi w tunelach, o których informowaliśmy w lutym bieżącego roku. Wobec prac kierowców i pasażerów MPK czekają zmiany w organizacji ruchu. Jak będą wyglądały?

Tunele przeciekają. Będą zmiany w organizacji ruchu

O sprawie przeciekających tuneli na Trasie Łagiewnickiej informowaliśmy jeszcze w lutym. Wówczas magistrat zapowiedział prace remontowe w ramach gwarancji. Co ciekawe, wady zaobserwowano już w październiku zeszłego roku.

Dlaczego tunele przeciekają?

Przypomnijmy, że część tuneli ze względu na ograniczone możliwości terenowe i lokalizację tuneli w obszarach o intensywnej zabudowie tunele realizowane były z pominięciem wykopów szerokoprzestrzennych w technologii ścian szczelinowych wykonywanych w gruncie silnie nawodnionym. Wykonanie ścian żelbetowych w tej technologii oraz w warunkach gruntów o dużym zróżnicowaniu plastycznym poniżej zwierciadła wód gruntowych obarczone jest ryzykiem występowania na późniejszym etapie eksploatacji sączenia się wody przez ściany, które pojawiają się w miarę zmiany poziomu zwierciadła wód gruntowych na zewnątrz tunelu – informował urząd.

Prace gwarancyjne rozpoczęły się w nocy, z wtorku na środę 21 i 22 marca i potrwają do nocy z piątku na sobotę – 24 i 25 marca. Działania będą prowadzone w tunelu na odcinku między przystankami „Krokusowa” i „Łagiewniki SKA”, w kierunku ul. Zakopiańskiej. W tym czasie wspomniany fragment będzie zamknięty dla ruchu.

Linia nr 608 będzie kursować w następujący sposób:

  • w kierunku „Pod Fortem” po stałej trasie (bez zmian)
  • w kierunku „Czyżyny Dworzec” po trasie czasowo zmienionej: „Pod Fortem” – … – skrzyżowanie ul. Kobierzyńskiej i Trasy Łagiewnickiej – Kobierzyńska – Grota-Roweckiego – Brożka – Wadowicka – … – „Czyżyny Dworzec”
  • zamiast przystanku „Rostworowskiego 05” linia będzie obsługiwać przystanek „Rostworowskiego 02” (na ul. Kobierzyńskiej, w kierunku ul. Grota-Roweckiego)
  • przystanki: „Krokusowa 01” i „Łagiewniki SKA 04” pozostaną bez obsługi
  • na zmienionym odcinku trasy linia będzie obsługiwać istniejące przystanki: „Grota-Roweckiego 05”, „Lipińskiego 03” i „Borsucza 04”.

Rozkład jazdy nie zostanie zmieniony. Dodatkowo od nocy z piątku na sobotę 24 i 25 marca zostaną uruchomione dodatkowe przystanki dla linii 915.

  • w kierunku Świątnik Górnych: „Łagiewniki 11” (przystanek przelotowy na ul. Zakopiańskiej) oraz „Łagiewniki SKA 09”
  • w kierunku Łagiewnik: „Łagiewniki SKA 04”.

W związku z dodatkowymi miejscami zatrzymania odjazd z przystanków na odcinku „Borek Fałęcki” – „Świątniki Górne Urząd Miasta i Gminy” (w kierunku Świątnik Górnych) oraz ze wszystkich przystanków w kierunku Krakowa będzie realizowany dwie minuty później – dodaje magistrat.

Artur Szpilka o walce z Mariuszem Pudzianowskim: Będę gotowy na każdą wersję Pudziana! [KOLOSEUM]

QUIZ. Najważniejsze bitwy w dziejach świata. Pytamy tylko o to, kto z kim walczył! Łatwe?

Pytanie 1 z 13
Na start coś banalnego. W 1683 roku w bitwie pod Wiedniem polska armia dowodzona przez Jana III Sobieskiego walczyła z...
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE