Teatr Nowy Proxima w Krakowie oskarżony o obrazę uczuć religijnych!

i

Autor: Ula Bienia

Trzy Matki Boskie i Kora Jackowska. Teatr Nowy Proxima oskarżony o obrażanie uczuć religijnych!

2022-01-03 23:12

Nowy rok niesie za sobą kolejne kontrowersje w krakowskich teatrach. Redakcja Polonia Christiana domaga się zdjęcia z afisza spektaklu „Kora. Boska" w Teatrze Nowym Proxima. Zarzuca twórcom przedstawienia obrazę uczuć religijnych. Wystosowała także petycję do rządu i władz Krakowa, aby przestały wspierać teatr finansowo. Z kolei dyrekcja teatru otrzymuje anonimowe groźby.

Spektakl „Kora. Boska” miał swoją premierę w 2021 roku. W rolę Kory Jackowskiej - wokalistki zespołu Maanam wciela się Katarzyna Chlebny, która jednocześnie jest reżyserką przedstawienia. Główna bohaterka staje przed Sądem Ostatecznym. U wrót nieba spotyka Matki Boskie: Częstochowską, Fatimską oraz z Guadalupe. Według twórców spektaklu Maryje odgrywane przez mężczyzn, symbolizują Trzy Cnoty Boskie: Wiarę, Nadzieję i Miłość. 

Fabuła spektaklu nie spodobała się jednak między innymi: redakcji Polonia Christiana oraz  członkom Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej imienia księdza Piotra Skargi w Krakowie. Na swojej stronie internetowej opublikowali petycję „Stop Bluźnierstwom”, skierowaną do Prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego oraz Piotra Glińskiego - Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Członkowie stowarzyszenia postulują o zdjęcie spektaklu z afisza oraz proszą władze, aby przestały wspierać finansowo działalność Teatru Nowego Proxima. 

- Nie wiem, czy bardziej mówić „Kora. Boska” czy „Kara. Boska”. Ten spektakl ewidentnie znieważa to, co dla nas katolików jest najcenniejsze. Jego ogólne przesłanie to prymityzowanie wizerunku Matki Pana Jezusa. I to przesłanie wyrażane jest zarówno przez typ aktorów, jak i sposób prezentacji postaci na scenie. Na tym teatrowi zależało, bo wiadomo, że skandale mają rzekomo podnosić popularność różnego rodzaju wydarzeń artystycznych - mówi Piotr Podlecki ze Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej imienia księdza Piotra Skargi w Krakowie.

Dyrekcja Teatru Nowego Proxima wydała oświadczenie, w którym czytamy, że „w zamierzeniu artystów, spektakl stanowi piękną i przejmującą metaforę poszukiwania własnej tożsamości i miłości do utraconej matki. Jest to jeden z najpiękniejszych obrazów tęsknoty i bólu za utratą, a użyte figury Matek Boskich służą artystycznej kreacji i w żaden sposób nie naruszają uczuć religijnych”. 

- Ta krytyka jest bardzo przykra, ponieważ nikt z tych państwa nie widział spektaklu. Nikt też nie obraża żadnych uczuć religijnych. Dostaję masę anonimowych wiadomości najprawdopodobniej od czytelników tego portalu katolickiego, z różnymi wyzwiskami, że ten teatr powinno się zamknąć, a nas spalić lub wieszać. Skoro uważają się za katolików i mówią o miłosierdziu, to coś mi tutaj nie gra. Ja oczywiście Ministerstwo zapraszam na ten spektakl. Prezydent Jacek Majchrowski, do którego petycja jeszcze nie wpłynęła, widział to przedstawienie. Wiemy, że mamy jego wsparcie. Reklamy nie potrzebujemy, a takie działania powodują tylko odwrotny skutek. Bilety na „Korę. Boską” mamy wyprzedane do marca - dodaje Piotr Sieklucki, Dyrektor Teatru Nowego Proxima w Krakowie.

Petycję podpisało już ponad 14 tysięcy osób. Dyrekcja teatru zapewnia jednak, że spektaklu z afisza nie zdejmie.

Chociaż Kraków nie organizował miejskiego Sylwestra na Rynku pojawiło się mnóstwo ludzi

QUIZ. Jesteś prawdziwym katolikiem? Test wiedzy o Kościele. 100 proc. to cud!

Pytanie 1 z 15
W jaki dzień tygodnia katolicy powinni zachowywać „wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych”?