Trzebinia. Mieszkańcy z poleceniem natychmiastowego opuszczenia garaży. Potencjalne zagrożenie

i

Autor: Magdalena Olejnik Trzebinia. Mieszkańcy z poleceniem natychmiastowego opuszczenia garaży. "Potencjalne zagrożenie"

Wydarzenia

Trzebinia. Mieszkańcy z poleceniem natychmiastowego opuszczenia garaży. "Potencjalne zagrożenie"

2023-03-23 13:34

Niektórzy z mieszkańców Osiedla Gaj i Siersza w Trzebini dostali pisma informujące, że do 31 marca mają zwolnić garaże na terenie zagrożonym pojawianiem się zapadlisk. Udało nam się ustalić, że wypowiedzianych zostało konkretnie 27 umów najmu. Mieszkańcy są zdezorientowani: nakaz opuszczenia garaży świadczy o chęci uniknięcia potencjalnej tragedii. W ramach prowadzonych badań słyszą jednak, że sytuacja jest poważana, ale stabilna, a ewakuacja nie jest konieczna.

Zapadliska w Trzebini. Mieszkańcy muszą do końca miesiąca zwolnić garaże

Mieszkańcy mają opróżnić garaże między innymi przy ul. Grunwaldzkiej czy ul. Dyrekcyjnej. Są oni zdezorientowani – z jednej strony badania SRK, w których brali udział naukowcy AGH zaprezentowane na spotkaniu w Trzebini, a także rozszerzone badania, w które włączył się Główny Geolog Kraju, zaprezentowane podczas posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Krakowie nie wskazują na konieczność ewakuacji. Z drugiej strony garaże, które muszą opuścić do 31 marca, znajdują się na środku osiedla – tuż obok są bloki mieszkalne.

- To garaże na działkach należących do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. To nasza własność i działamy prewencyjnie, by uniknąć ewentualnego zagrożenia - czy to dla ludzi czy dla ich mienia. Zdecydowaliśmy, żeby umowy najmu zostały wypowiedziane - powiedział nam Mariusz Tomalik z SRK.

Dowiedzieliśmy się, że umowa na wynajem stadionu UKS Górnik Siersza również została wypowiedziana – tam dwa obszary zostały wskazane jako konieczne do uzdatnienia.

- Garaże i stadion to są nasze tereny, za które jesteśmy odpowiedzialni i dlatego podjęliśmy taką prewencyjną decyzję. Budynki mieszkalne są już pod administracją wspólnot mieszkaniowych lub innych jednostek. Podkreślamy, że są to działania prewencyjne, jednak odsyłam do map z 2007 roku, gdzie zostało wskazanych 280 hektarów zagrożonych nieciągłymi deformacjami terenu, z czego 100 hektarów to tereny zabudowane. Takie zagrożenie jest i to też znalazło się w tych pismach, które wysłaliśmy do mieszkańców - dodał Mariusz Tomalik z SRK.

Przypomnijmy, że w Trzebini na Osiedlu Gaj oraz Siersza, w rejonie ogródków działkowych, cmentarza i przy nasypie kolejowym wciąż pojawiają się nowe zapadliska. Ostatnie (z 12 marca) uszkodziło tory kolejowe prowadzące do Elektrowni Siersza. Najnowsze badania, w które włączył się m. in. Główny Geolog Kraju pokazały, że skala zapadlisk w Trzebini jest dużo większa niż dotychczas szacowano. Na obszarze zaledwie 0,32 km2 obejmującym cmentarz i jego najbliższe otoczenie zinwentaryzowano ich ponad 90 (dotychczas liczba ta wynosiła 15). O tym, w jakim strachu na co dzień funkcjonują mieszkańcy Trzebini można przeczytać TUTAJ.

Dramat mieszkańców Trzebini. Zniszczenia w domu pana Mieczysława

Jak dobrze znasz polskie seriale lat 2000.? QUIZ

Pytanie 1 z 10
Kto wcielał się w rolę Rysia w serialu "13 Posterunek 2"?