Wiadomości

Konkurs palm w Lipnicy Murowanej. Tysiące gości przyjechało na tradycyjne święcenie

2023-04-02 11:29

W Niedzielę Palmową, 2 kwietnia w Lipnicy Murowanej tradycyjnie odbywa się 64. edycja Konkursu Lipnickich Palm. Święcenie i sam konkurs to nie lada wydarzenie, które co roku odwiedza tysiące gości z całej Polski. Nie inaczej jest w tym roku. Zobaczcie najpiękniejsze palmy z tegorocznego konkursu!

Najpiękniejsze palmy z Lipnicy Murowanej

Jak co roku nie lada gratka czeka na miłośników kultury i tradycji w Lipnicy Murowanej. W niedzielę, 2 kwietnia rozpoczął się tam tradycyjny, 64. Konkurs Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego im. Józefa Piotrowskiego. Do Lipnicy Murowanej ponownie przyjechało tysiące gości z całej Polski. Konkurs palm rozpoczął się o godz. 7:30. Rękodzieła były mierzone i oceniane do godz. 10:00. Jury zwraca uwagę nie tylko na wysokość, ale także sam sposób wykonania i zdobienia.

W międzyczasie trwały także występy zespołów regionalnych, a przed godz. 11:00 rozpoczęło się święcenie palm na lipnickim rynku. Poniżej możecie zobaczyć najpiękniejsze i największe palmy z Lipnicy Murowanej.

Konkurs palm odbywa się od 1958 r., ale mieszkańcy tej wsi i okolicznych miejscowości konkurują ze sobą długością palm od niepamiętnych czasów. Inicjatorem, a obecnie patronem konkursu jest zmarły w 1999 r. Józef Piotrowski. Zwycięska palma z 2019 roku ustanowiła nowy rekord imprezy – mierzyła 37 metrów i 78 centymetrów.

Lipnickie palmy należą do najwyższych w kraju, wszystkie robione są z prętów oplatanych wikliną, a miejsce łączeń zdobią bibułkowe kwiaty. Najwyższe są wzmacniane w środku świerkowymi drągami. Na ich wierzchołkach robi się tzw. wiechę - z bazi i zielonych gałązek brusznicy, a dla ozdoby dodawane są kolorowe wstążki.

Wiele z nich jest na tyle wysoka i ciężka, że na miejscowy rynek przynoszone są one przez kilku mężczyzn. Karawany z palmami muszą z pobliskich wiosek przemaszerować czasem i kilka kilometrów. Następnie palmy przywiązywane są do ogrodzenia wokół figury błogosławionego Szymona. Najwyższe konstrukcje mocowane są do drzew na skraju rynku.

Twórcom najwięcej trudności sprawiają palmy duże, ponieważ regulamin konkursu przewiduje, że palmy konkursowe, ważące zazwyczaj ok. 100 kg, powinny być ustawione ręcznie, bez pomocy dźwigów i innych urządzeń mechanicznych. Ustawia się je do pionu za pomocą liny, stojąc na drzewie. Lina musi być podwiązana do palmy na odpowiedniej wysokości. W przeciwnym wypadku ciągnięta z boku palma może złamać się pod własnym ciężarem.

Po Niedzieli Palmowej część wykonawców zostawia palmy na lipnickim rynku, gdzie można je podziwiać w Wielkim Tygodniu. Część zabiera palmy do domu. Z wiklinowych poświęconych witek robią krzyże, które w Wielki Piątek wbijają "na stajaniach", czyli w polach na granicach upraw. Zawieszają je także na domach i stodołach, by chroniły budynki przed burzą i gradem, a gospodarzy przed chorobą i nieszczęściem.

Jarmark Wielkanocny w Krakowie

Quiz. Co wiesz o potrawach wielkanocnych?

Pytanie 1 z 10
Czym różni się barszcz biały od żurku?