Smog Kraków

i

Autor: Andrzej Kamiński Trujące powietrze o poranku w Krakowie

Trujące powietrze o poranku. Dla Krakowa zostało wydane ostrzeżenie przed zanieczyszczeniem

2022-11-21 9:19

W poniedziałek, 21 listopada zostało wydane ostrzeżenie przed zanieczyszczeniem dla Krakowa, Nowego Sącza i kilku powiatów. W stolicy Małopolski stężenie pyłu PM10 drastycznie przekracza dopuszczalną normę. Pod względem fatalnej jakości powietrza, w ogólnoświatowym rankingu World Air Quality Kraków znajduje się na czwartym miejscu spośród wszystkich miast na kuli ziemskiej.

Smog w Krakowie i okolicach. Wydano ostrzeżenie

Jakość powietrza w Krakowie i okolicach jest bardzo zła. W poniedziałek, 21 listopada o poranku zostało wydane ostrzeżenie 1. stopnia dla powiatów: Kraków, Nowy Sącz, bocheński, krakowski, miechowski, oświęcimski, proszowicki, suski, wadowicki, wielicki. W Krakowie najgorsza jakość powietrza jest w okolicach:

  • Alei Krasińskiego (Na Alejach jest aktualnie 500% normy WHO),
  • ul. Wapiennej, 
  • ul. Bulwarowej, 
  • ul. Złoty Róg.

Co wdychamy wraz z powietrzem?

Pyły zawieszone PM10 i PM2,5 zawierają substancje toksyczne, m. in. benzo(a)piren, który jest najbardziej niebezpiecznym składnikiem smogu. Powoduje raka, może upośledzać płodność, a także mieć szkodliwy wpływ na dziecko w łonie matki. Pyły te zawierają także metale ciężkie oraz np. dioksyny.

- Pył PM10 zawiera cząstki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów, które mogą docierać do górnych dróg oddechowych i płuc, natomiast pył PM2,5 cząstki o średnicy mniejszej niż 2,5 mikrometra, które mogą także przenikać do krwi - czytamy na stronie powietrze.malopolska.pl.

Wskaż na mapie kraj, w którym wolno palić WSZYSTKIM. Tylko nie oponami. ? Fot. Airly.Opublikowany przez Polski Alarm Smogowy Niedziela, 20 listopada 2022

Polska smogiem stoi

Jeśli chodzi o przekroczone normy jakości powietrza, w ogólnoświatowym rankingu World Air Quality Kraków znajduje się na czwartym miejscu spośród wszystkich miast na kuli ziemskiej. Nie jest jednak jedynym miastem zmagającym się z tym problemem. Zimą niemal w całej Polsce przez niekorzystne warunki meteorologiczne oraz wzmożone ogrzewaniem węglem i drewnem, występuje problem smogu. Występujący obecnie kryzys energetyczny powoduje, że jakość spalanych paliw jest bardzo mała. "Jeśli chodzi o jakość powietrza przy tym kryzysie – cofamy się o dziesięć lat", powiedziała nam Anna Dworakowska, współzałożycielka i koordynatorka ruchu Polski Alarm Smogowy.

Test polskich pierogów w Katarze! Byliśmy w restauracji "Polka" w Doha

QUIZ: Rozpoznasz polskie gwiazdy mundiali?

Pytanie 1 z 12
Zaczynamy od łatwego pytania. Kim jest ten piłkarz?
QUIZ: Rozpoznasz polskie gwiazdy mundiali?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE