UWAGA! Trzeci stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach!

i

Autor: pixabay.com, CC0 fot. jacky73490

TOPR ogłosił trzeci stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach

2023-01-31 19:29

Do trzeciego, znacznego stopnia wzrosło zagrożenie lawinowe w Tatrach. Warunki do uprawiania turystyki są niekorzystne, a prognozowane kolejne opady śniegu wraz z silnym wiatrem będą pogarszały sytuację lawinową - ogłosili we wtorek wieczorem ratownicy TOPR.

"Prognozowany opad śniegu z wiatrem spowoduje gromadzenie depozytów śnieżnych w formacjach wklęsłych, depresjach i żlebach. Śnieg będzie słabo związany z podłożem, co skutkować będzie większym zagrożeniem lawinowym"

– brzmi komunikat TOPR.

Trzeci stopień zagrożenia lawinowego oznacza, że pokrywa śnieżna na wielu stromych stokach jest związana z podłożem umiarkowanie bądź słabo. Wyzwolenie lawiny jest możliwe nawet przy małym obciążeniu dodatkowym, w szczególności na stromych stokach. W pewnych sytuacjach duże, a w nielicznych przypadkach także bardzo duże lawiny mogą schodzić samoistnie.

Lawinowa trójka obowiązuje również w słowackiej części Tatr.

Na Kasprowym Wierchu i w Dolinie Pięciu Stawów Polskich pokrywa śnieżna przekroczyła już 120 cm, a w Zakopanem leży ponad pół metra białego puchu. IMGW wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia dla Podhala i Sądecczyzny o opadach śniegu i zamieciach śnieżnych spowodowanych silnym wiatrem, który w porywach może osiągać do 65 km/h. Intensywnych opadów w Tatrach należy się spodziewać także w najbliższych dniach.

„Boimy się smrodu, much i szczurów”. W Legionowie ma powstać stacja przeładunkowa odpadów komunalnych
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE