Małopolska. Bunt w klubie PiS. Tomasz Urynowicz odchodzi

i

Autor: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego

Tomasz Urynowicz chce przesunięcia części środków z igrzysk europejskich na wymianę pieców

2021-12-08 15:11

Tomasz Urynowicz (Porozumienie), radny Małopolski i były wicemarszałek chce, aby część środków, które w budżecie województwa zaplanowano na organizację igrzysk europejskich, trafiła na wymianę pieców w ramach przygotowania samorządów do wejścia w życie uchwały antysmogowej.

Tomasz Urynowicz (Porozumienie), radny Małopolski i były wicemarszałek poinformował w środę na konferencji prasowej w Krakowie, że złożył poprawkę do budżetu wojewódzkiego, w której postuluje przeznaczenie 15 mln zł na przygotowanie samorządów do wejścia w życie uchwały antysmogowej. 10 mln, zdaniem radnego, mogłoby pochodzić z budżetu przeznaczonego na organizację igrzysk europejskich, a 5 mln z rezerwy finansowej.

Za pozyskane 15 mln zł można by – jak wymieniał radny – m.in. usprawnić wymianę pieców, realizować programy edukacyjne, przeprowadzać kontrole.

Kolejka po darmowego karpia w Krakowie

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez byłego wicemarszałka w Małopolsce jest jeszcze ok. 400 tys. pieców do wymiany, a w okolicach Krakowa (tzw. obwarzanek krakowski) ok. 40 tys. Zdaniem Urynowicza to poważne wyzwanie i województwo jest odpowiedzialne za poprawę jakości powietrza w regionie.

Jak podał, spośród 30 mln zł, które województwo planuje wydać na organizację igrzysk europejskich, 15 mln zł ma trafić na promocję igrzysk, a drugie 15 mln na tzw. dokapitalizowania spółki, która zajmie się organizacją igrzysk europejskich.

Według Urynowicza igrzyska europejskie nie są dobrze zaplanowaną inwestycją, a województwo – w przeciwieństwie do miasta Krakowa – nie wynegocjowało właściwych warunków.

Budżet województwa to – jak poinformował radny – blisko 2 mld zł, ale – jak ocenił – brakuje właściwego dofinansowania projektów na ochronę środowiska. Na ochronę środowiska planowane jest ponad 22,3 mln zł, ale – jak zaznaczył radny – większość to środki z UE.

Rzecznik Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego Dawid Gleń poinformował PAP, że o poprawce złożonej przez radnego Urynowicza będzie można mówić po rozpatrzeniu tej poprawki, czyli w przyszłym tygodniu.

Województwo małopolskie jest skupione na działaniach antysmogowych i w swoim budżecie posiada zabezpieczone odpowiednie środki na działania – powiedział rzecznik.

Województwo małopolskie było pierwszym regionem w Polsce, w którym przyjęto regulacje antysmogowe dla całego województwa. Przepisy weszły w życie 1 lipca 2017 r. i wprowadziły ograniczenia dotyczące eksploatacji kotłów węglowych oraz paliw stałych złej jakości. Zgodnie z założeniami małopolskiej uchwały antysmogowej wszystkie kotły bezklasowe muszą zostać wymienione do końca 2022 r., a niespełniające wymogów tzw. ekoprojektu - do końca 2026.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE