Toksyczne odpady zawierające chrom na terenie Krakowskich Zakładów Garbarskich

2021-04-19 20:38 ŁM nm
Toksyczne odpady na terenie Krakowskich Zakładów Garbarskich
Autor: Patryk Czachor

Tykająca bomba ekologiczna w Krakowie?! Na terenie Krakowskich Zakładów Garbarskich znajdują się beczki wypełnione substancją, które zawiera szkodliwy chrom. Okoliczni mieszkańcy boją się o swoje zdrowie. Sprawą zajmują się odpowiednie służby.

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska sprawdza czy na terenie Krakowskich Zakładów Garbarskich w niewłaściwy sposób przechowywane są toksyczne odpady. O beczkach z podejrzaną substancją zawierającą szkodliwy chrom okoliczni mieszkańcy poinformowali radnego Łukasza Maślone, który przekazał sprawę do odpowiednich służb.

- W toku kontroli zostaną sprawdzone warunki obowiązujących decyzji w zakresie gospodarowania odpadami oraz zostaną pobrane próbki gruntu celem sprawdzenia stopnia zanieczyszczenia terenu - mówi Magdalena Gala z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie.

Policja informuje ludzi w Krakowie o konieczności pozostania w domu

Uwagę mieszkańców zwrócił odór wydobywający się z terenu garbarni. Jednak to nie nieprzyjemne zapachy są najbardziej niepokojące.

- Chrom obecny w ściekach i odpadach jest pierwiastkiem bardzo toksycznym, jednym z najbardziej toksycznych pierwiastków występujących na świecie. W nadmiernych ilościach chrom jest odpowiedzialny za zwiększoną zachorowalność na nowotwory, co zostało potwierdzone badaniami wśród pracowników garbarni - mówi profesor Mariusz Czop z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

We wrześniu ubiegłego roku, w miejscu gdzie znajdują się beczki, inspektorzy przeprowadzili kontrole, która wykazała błędy w magazynowaniu odpadów. WIOŚ ukarał wtedy przedsiębiorcę mandatem i nakazał usunięcie nieprawidłowości.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Toksyczne odpady na terenie Krakowskich Zakładów Garbarskich. Trwa kontrola Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska