Tłusty Czwartek 2021. Krakowski comber, czyli Tłusty Czwartek inaczej. Czym był? Jak obchodzono?

i

Autor: Pixaby Tłusty Czwartek 2023. Krakowski comber, czyli Tłusty Czwartek inaczej. Czym był? Jak obchodzono?

Kobiety piły, zaczepiały mężczyzn i kradły im ubrania. Tak w Krakowie obchodzono Tłusty Czwartek!

2023-02-14 9:37

Tłusty Czwartek 2023. Tradycyjne "święto pączka" zbliża się wielkimi krokami. W tym roku Tłusty Czwartek wypada 16 lutego. Mało osób jednak wie, że w Małopolsce świętowano go nieco inaczej. Obchodzono tzw. comber. Czym był? Skąd pochodzi ta nazwa, którą przypisywano Tłustemu Czwartkowi? Sprawdźcie w naszym materiale.

Kiedy Tłusty Czwartek w 2023 roku? "Święto pączka" coraz bliżej!

Tłusty Czwartek wypada zawsze na 52 dni przed Wielkanocą. Rozpoczyna też ostatni tydzień karnawału. Kiedy wypada Tłusty Czwartek 2023? Wszystko zależy od Wielkanocy. To święta ruchome, więc co roku obchodzimy je inaczej. Tłusty Czwartek 2023 będziemy świętować 16 lutego.

W Tłusty Czwartek nie powinniśmy zapominać o smakołykach. W tym dniu przede wszystkim stawia się na pączki i faworki, zwane w innych regionach chrustem lub chruścikami. Dawniej pączki nadziewano słoniną, boczkiem lub mięsem. Obficie zapijano je alkoholem. Zwyczaj pączków "na słodko" w Tłusty Czwartek w Polsce pojawił się dopiero w XVI wieku. Jednak wtedy ukrywano w nich orzeszek lub migdał. Osoba, która znalazła taki "skarb" w pączku miała w kolejnym roku cieszyć się bogactwem.

Turniej szachowy w bydgoskim Focusie

Tłusty Czwartek 2023. Czy był Krakowski Comber?

W Małopolsce Tłusty Czwartek początkowo obchodzono nieco inaczej niż w innych regionach Polski. Świętowano bowiem comber. Na czym polegał Tłusty Czwartek w wydaniu Małopolski? Jak mówi legenda, jego nazwa pochodzi od krakowskiego burmistrza lub wójta, który miał żyć w Krakowie w XVII wieku. Był on szczególnie surowy dla kobiet, które miały swoje kramy na krakowskim Rynku. Mężczyzna umarł w Tłusty Czwartek, co wywołało ogromną euforię.

Co roku, w rocznicę śmierci Combra organizowana na Rynku w Krakowie huczną zabawę, której towarzyszyły tańce. Podczas niej kobiety zaczepiały przechodzących mężczyzn, kradnąc im okrycie wierzchnie lub... buziaka. Dodatkowo na Rynku pojawiała się słomiana kukła, przedstawiająca mężczyznę. Kobiety, bardzo często już mocno podchmielone, rzucały się na nią i rozszarpywały ją. Tańce i popijawy niewiast bardzo często trwały do Środy Popielcowej.

Comber w Krakowie był urządzany aż do 1846 roku. Potem zabroniły go władze austriackie.

Tłusty Czwartek 2023. Gdzie w Krakowie są najlepsze pączki?