Kiedy jest Tłusty Czwartek 2022? Skąd wzięło się to święto? [DATA, ZNACZENIE]

i

Autor: Pixaby Kiedy jest Tłusty Czwartek 2023? Skąd wzięło się to święto? [DATA, ZNACZENIE]

Kiedy jest Tłusty Czwartek 2023? Skąd wzięło się to święto? [DATA, ZNACZENIE]

2023-02-14 9:33

Tłusty Czwartek 2023. Święto wszystkich smakoszy zbliża się wielkimi krokami. Tłusty Czwartek to dzień, w którym większość osób zajada się pączkami i innymi smakołykami. A skąd wzięło się to święto? Tłusty Czwartek 2023 kiedy wypada?

Spis treści

  1. Kiedy jest Tłusty Czwartek 2023?
  2. Tłusty Czwartek 2023: skąd wzięło się to święto?
  3. Tłusty Czwartek 2023 w Krakowie - faworki czy chrust?
  4. Tłusty Czwartek 2023 Kraków. Gdzie w Krakowie kupić najlepsze pączki?
  5. Tłusty Czwartek 2023. Gdzie w Krakowie są najlepsze pączki? Sprawdźcie w naszej galerii!

Kiedy jest Tłusty Czwartek 2023?

Tłusty Czwartek 2023. Kiedy wypada w tym roku? Tłusty Czwartek to jedno z bardziej lubianych świąt w Polsce. W tym dniu wiele osób zajada się pączkami, donutami lub faworkami, w Krakowie określanymi chrustem. Nikt nie przejmuje się kaloriami, co więcej, niektórzy ścigają się liczbie zjedzonych pączków. Nic w tym dziwnego! Jak mówi stare przysłowie: kto w Tłusty Czwartek nie zje pączka, nie będzie miał szczęścia w kolejnych miesiącach roku.

Kiedy jest Tłusty Czwartek 2023? To święto ruchome, które obchodzone jest w zależności Wielkanocy. Tzw. "święto pączka" wypada zawsze pod koniec karnawału. Zgodnie z tradycją Tłusty Czwartek rozpoczyna jego ostatni tydzień, który kończy się Środą Popielcową. W tym roku wypada ona 22 lutego. A to oznacza, że Tłusty Czwartek 2023 świętować będziemy 16 lutego.

Tłusty Czwartek 2023: skąd wzięło się to święto?

Tłusty Czwartek - dlaczego jest obchodzony w Polsce? Skąd wzięło się to święto? Geneza Tłustego Czwartku sięga pogaństwa. Właśnie w ten dzień świętowano odejście zimy oraz nadejście wiosny. Towarzyszyła temu uczta, podczas której zajadano się tłustymi potrawami, przede wszystkim mięsami. Dodatkiem do nich były pączki, ale mocno różniące się od tych, które znamy dziś. Pulchne wypieki nadziewane były bowiem słoniną, boczkiem lub mięsem. Całość popijano obficie winem. Rzymianie obchodzili tak raz w roku tzw. tłusty dzień.

W Polsce zwyczaj zajadania się słodkimi pączkami w Tłusty Czwartek pojawił się około XVI wieku. Te jednak różniły się od tych współcześnie. W środku ukrywano bowiem orzeszek lub migdał. Kto na niego trafił, mógł cieszyć się w kolejnych miesiącach dostatkiem.

Co ciekawe, Małopolska miała swój własny, szczególny sposób obchodzenia Tłustego Czwartku. W naszych regionach zwany był on COMBROWYM CZWARTKIEM, czy też Krakowskim Combrem. Na czym dokładnie polegał? Sprawdźcie poniżej:

Tłusty Czwartek inaczej, czyli Krakowski Comber. Czym był? Jak go obchodzono?

Tłusty Czwartek 2023 w Krakowie - faworki czy chrust?

Tłusty Czwartek kojarzy się głównie z pączkami. Jednak na stole, a następnie w brzuszkach łakomczuchów bardzo często lądują również faworki. Ale uwaga! W Krakowie i w Małopolsce bardzo często spotyka się też inną nazwę. W Tłusty Czwartek w tych regionach zajadamy się bowiem... chrustem! To oczywiście chrupkie ciasto, o słodkim smaku, w kształcie złożonej kokardki. Chrust smażony jest w głębokim tłuszczu. Następnie posypuje się go cukrem pudrem.

Tłusty Czwartek 2023 Kraków. Gdzie w Krakowie kupić najlepsze pączki?

Tłusty Czwartek 2023. Gdzie w Krakowie kupić najlepsze pączki? Miejsc w stolicy Małopolski, gdzie dostaniemy te słodkie wypieki, jest sporo. Ogromne kolejki ustawiają się jednak tylko w kilku miejscach. To np. Cukiernia Michałek przy ul. Krupniczej 6. Tam w Tłusty Czwartek po pączki w Krakowie czeka czekać nawet kilkadziesiąt minut. Gdzie jeszcze dostaniemy smaczne pączki w Tłusty Czwartek w Krakowie?

Tłusty Czwartek 2023. Gdzie w Krakowie są najlepsze pączki? Sprawdźcie w naszej galerii!

8893 morsów wykąpało się w Bałtyku