Pracownik

i

Autor: Pexels Dodatkowy urlop 2023

Wiadomości

Ten nowy urlop właśnie wprowadziła UE. Można go wziąć w każdej chwili i nie liczy się do limitu 26 dni

2023-11-27 15:37

Choć wakacje już minęły i powoli zbliżają się święta, nadal wiele osób ma urlop do wykorzystania. Wielu ucieszy zapewne to, że oprócz tych dni, które mamy w określone w limicie, przysługuje nam nowy, wprowadzony wraz z niedawną nowelizacją Kodeksu pracy, która wdrożyła dwie unijne dyrektywy "work-life balance". Chodzi konkretnie o urlop od siły wyższej. Co ważne - ten rodzaj urlopu jest płatny i pracodawca nie może go odmówić. Co ważne: można go wykorzystać tylko do końca tego roku, inaczej przepadnie.

Urlop od siły wyższej nie liczy się do limitu. Ile dodatkowych dni nam przysługuje?

Obecnie wymiar urlopu wynosi 20 dni, jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat lub 26 dni, jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat. Liczbę przysługujących dni urlopowych wylicza się na podstawie świadectw i dokumentów związanych z edukacją i pracą. Od niedawna możliwe jest również złożenie wniosku o urlop od siły wyższej w wymiarze 2 dni albo 16 godzin w roku kalendarzowym. To pokłosie tego, że do polskiego porządku prawnego weszły postanowienia dwóch unijnych dyrektyw.

Jakie warunki trzeba spełnić, by dostać urlop od siły wyższej?

O zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej można złożyć wniosek w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem, a więc - niezależnych od pracownika okoliczności, które uniemożliwiają mi wykonywanie pracy. Jak już wspomnieliśmy, zwolnienie to będzie przysługiwało w wymiarze 2 dni albo 16 godzin w roku kalendarzowym. W tym czasie pracownik zachowa prawo do połowy wynagrodzenia. W przepisach nie ma wciąż określonego wzoru wniosku o urlop od siły wyższej, jednak w debacie publicznej pojawiają się głosy prawników mówiące o tym, że taki urlop można zgłosić SMS-em lub telefonicznie. Warto jednak dowiedzieć się o szczegóły u swojego pracodawcy. Pewnym jest jednak, że pracodawca nie może odmówić udzielenia takiego urlopu, jeśli pracownik wnioskuje o niego najpóźniej w tym samym dniu.

 Młodzieżowe Słowo Roku 2023. Znamy finałową dwudziestkę! [GALERIA]

Tak mieszkają i żyją polscy skoczkowie narciarscy. Stoch w góralskim klimacie, Żyła poszedł w nowoczesność, u Kubackiego przytulnie i rodzinnie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE