Konie Morskie Oko

i

Autor: www.ratujkonie.pl, Fundacja Viva! / Łukasz Litewka, Facebook

Wiadomości z regionu

Meleksy zamiast koni na drodze do Morskiego Oka? Burza w komentarzach. Interweniował Łukasz Litewka

2024-05-16 21:47

Czy konie przestaną wozić turystów nad Morskie Oko? Na taką możliwość wskazuje poseł Nowej Lewicy Łukasz Litewka, który zaproponował, aby zwierzęta zostały zastąpione przez elektryczne pojazdy typu melex. Pismo w tej sprawie trafiło już do Tatrzańskiego Parku Narodowego, którego dyrektor w rozmowie z Litewką zaznaczył, iż nie ma nic przeciwko testom pojazdów na drodze do Morskiego Oka. Pomocni znów okazali się internauci, którzy na profilu parku wywołali prawdziwą burzę.

Kim jest Łukasz Litewka? Zaangażował się w sprawę koni z Morskiego Oka

Łukasz Litewka to poseł Nowej Lewicy, urodzony w 1989 roku w Sosnowcu. Litewka zasłynął przede wszystkim sprawną kampanią wyborczą w wyborach parlamentarnych 2023. Startując z ostatniego miejsca na liście otrzymał aż 40 579 głosów, wyprzedzając jednego z liderów swojej partii – Włodzimierza Czarzastego. W trakcie kampanii wyborczej Łukasz Litewka na swoich plakatach umieszczał psy czekające na adopcję w lokalnym schronisku. Teraz popularny poseł, który interweniował w wielu sprawach postanowił zaangażować się w ratowanie koni z Morskiego Oka.

Będzie rewolucja w Tatrzańskim Parku Narodowym? Meleksy mogą zastąpić konie

Nie milkną echa wydarzeń, do jakich doszło w Tatrach na początku maja. Mowa oczywiście o sprawie koni z Morskiego Oka, które wożą turystów w to popularne miejsce, a wiele osób wskazuje na to, że zwierzęta są zaniedbane i wykorzystywane. W sieci oburzenie wywołało nagranie z trasy do Morskiego Oka, na którym widać leżącego, zmęczonego konia, którego woźnica uderza w pysk. Szerzej o sprawie informowaliśmy w osobnym materiale, gdzie rozmawialiśmy z przedstawicielką Fundacji Viva!, która od lat zajmuje się tematem koni z Morskiego Oka.

Sprawę kontrowersyjnie komentował również prezes stowarzyszenia fiakrów Władysław Nowobilski, który stwierdził, że „koń jest mniej inteligentny niż świnia”.

Działania ws. koni podjął poseł Lewicy Łukasz Litewka, który zaapelował do internautów, aby ci wywarli presję na Tatrzański Park Narodowy. Zdaniem polityka, wożące turystów konie mogłyby zastąpić elektryczne pojazdy typu melex. Litewka poinformował o złożeniu pisma z prośbą o zezwolenie na test wspomnianych pojazdów na trasie do Morskiego Oka. Internauci rozpoczęli więc szturm, którego efekty widać pod niemal każdym ostatnim postem TPN, gdzie znajdziemy setki komentarzy apelujących o zastąpienie koni ekologicznymi pojazdami.

Rozmawiałem dziś rano z Dyrektorem Tatrzańskiego Parku Narodowego, Panem Szymonem Ziobrowskim, który jasno zaznaczył, że nie ma nic przeciwko testom melexa na drodze do Morskiego Oka. Zgodę musi także wyrazić starosta tatrzański Andrzej Skupień - pismo wysłane. Dodatkowo: Minister Henning-Kloska zwołuję na piątek spotkanie w temacie koni z Morskiego Oka. W wywiadzie jasno zasugerowała chęć zmian. Minimum to bryczki z napędem elektrycznym. Wiem jedno: coś się dzieje – napisał na Facebooku poseł Litewka.

Nowe centrum edukacyjne w Tatrach. Znajduje się w całości pod ziemią

Wieczorny Express - prof. Daniel BOĆKOWSKI