Tani węgiel od samorządu. W tej gmienie opał jest jest, a jakby go nie było

i

Autor: PAWEL DUBIEL/POLSKA PRESS Tani węgiel od samorządu. W tej gmienie opał jest jest, a jakby go nie było

Tani węgiel od samorządu. W tej gminie opał jest, a jakby go nie było

2023-01-11 7:40

W gminie Andrychów, w województwie małopolskim, na brak węgla nie można narzekać - problemy leżą gdzie indziej. Zamiast zamówionego ekogroszku, mieszkańcy dostają kostkę, a w gminie tylko jeden zakład oferuje możliwość rozdrobnienia. Co więcej, zdarzają się problemy z dowozem przez zasypane drogi. "Pomoc od rządu przyszła zdecydowanie za późno", powiedział nam zastępca burmistrza, Wojciech Polak.

Tani węgiel w Małopolsce. Ile kosztuje tona w gminie Andrychów?

Według podpisanej 2 listopada ustawy, gminy, spółki gminne i związki gminne mogą kupować węgiel od importerów za nie więcej niż 1500 złotych za tonę i sprzedawać za maksymalnie 2000 złotych. W gminie Andrychów, w powiecie wadowickim, tona węgla kosztuje 1900 złotych. Ta kwota obejmuje dostarczenie surowca z kopalni na skład opałowy oraz zobowiązania administracyjne. Koszt dowozu pokrywają mieszkańcy, a węgiel dystrybuuje pięć składów. Gmina nie posiada własnych zasobów, które wystarczyłyby do obsługi tego zadania, dlatego zwróciła się z pytaniem do wszystkich składów na terenie gminy i podpisała umowy z zainteresowanymi. Składy są równomiernie rozmieszczone na terenie gminy, co ma stanowić ułatwienie dla mieszkańców i zmniejszyć koszty transportu. Węgla w Andrychowie nie brakuje, co nie znaczy, że problemów w gminie nie ma. Otóż mieszkańcy najczęściej wnioskowali o ekogroszek, a pod dostatkiem jest... grubego węgla do rozdrobnienia - kostki. O szczegóły zapytaliśmy zastępcę burmistrza Andrychowa, Wojciecha Polaka.

- W naszej gminie największe zapotrzebowanie jest na ekogroszek, a wynika to z tego, że przez ostatnie lata zachęcaliśmy mieszkańców do wymiany pieców pozaklasowych. Pierwszy sort, który dostajemy to ekogroszek i miał, drugi to trochę grubszy groszek, a trzeci to kostka, gruby węgiel, w którym jest też orzech. Niestety nie mamy wpływu na to, że teraz ekogroszku nie ma. Gdy mieszkańcy się do nas zwracają, a dostępny jest tylko węgiel gruby, sprowadzamy go na życzenie chętnych osób. W naszej gminie jest przedsiębiorca, który oferuje przetworzenie, czyli zmielenie takiego węgla. W rozdrabniarkę na pewno wyposażony jest skład na ul. Batorego w Andrychowie - powiedział nam Wojciech Polak.

Węgiel od samorządów. "Pomoc od rządu przyszła zdecydowanie za późno"

Wniosków o możliwość zakupu węgla w preferencyjnej cenie wpłynęło około 600. Zastępca burmistrza żałuje, że rządowa pomoc pojawiła się tak późno. Dodaje, że sygnały o problemach z dostępnością węgla pojawiły się już ponad rok temu.

- Już jesienią 2021 roku następowały długie przerwy w dostawach węgla. Jak gminy dostają pomoc w listopadzie, czy końcówce października 2022 roku i zostają włączone w program dystrybucji, a pierwsze dostawy mamy na początku grudnia, to jest to zdecydowanie za późno. U nas w Małopolsce, w górach, jest już zima, a ludzie w teorii są już zaopatrzeni. Jak spadnie śnieg, to w góry się nie dojedzie i takie problemy właśnie mamy. Dla nas to zdecydowanie za późno. W grudniu, nawet jak węgiel był, to nie mógł dojechać, bo nas zasypało - powiedział nam drugi zastępca burmistrza Andrychowa, Wojciech Polak.

Krystyna Mirek - Wszystkie Kolory Nieba [LEKKIE] VIVELO.PL

Jak dobrze znasz zagraniczną muzykę rockową lat 60.? - QUIZ dla fanów kultowych brzmień

Pytanie 1 z 10
W którym roku ukazał się debiutancki album Boba Dylana?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE