Takiej maszyny na AGH jeszcze nie było. Pozwala na superdokładne badania materiałów

i

Autor: Akademia Górniczo-Hutnicza Tomograf przy pracy nad badaniem próbki betonu.

Takiej maszyny na AGH jeszcze nie było! Pozwala na superdokładne badania materiałów

2020-11-04 7:49

Ogromna maszyna, która zrewolucjonizuje badania nad składem i kształtem materiałów budowlanych i budulcowych. Akademia Górniczo-Hutnicza weszła w posiadanie zaawansowanego tomografu komputerowego. Urządenie amerykańskiej produkcji jest unikatowe w skali Europy. O szczegółach maszyny z Dziekanem Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii Markiem Całą rozmawiał nasz reporter Kuba Paduch.

Studenci AGH pokazali swoje talenty

Nowoczesny tomograf na AGH!

Akademia Górniczo-Hutnicza zakupiła najnowocześniejszy sprzęt analityczny w Europie. W hali maszyn Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii stanął ważący 8 ton tomograf komputerowy! Będzie służył do badania składu i powierzchni na przykład materiałów budowlanych, ale nie tylko.

Czytaj także: W miesiąc liczba zajętych respiratorów w Małopolsce wzrosła siedmiokrotnie [AUDIO]

Światowy Dzień Ptaków. Co to za ptak? Sprawdź, czy byłbyś dobrym ornitologiem [QUIZ]

Pytanie 1 z 14
Co to za ptak? Rozpoznaj po zdjęciu
Światowy Dzień Ptaków. Co to za ptak? Sprawdź, czy byłbyś dobrym ornitologiem [QUIZ]

- Możemy sprawdzić jak wygląda materiał, który wytworzyliśmy, czyli na przykład kompozyt, materiał gąbczasty. Możemy zobaczyć czy dobrze wyprodukowaliśmy daną baterię, czy dobrze zostały odlane kluczyki do samochodu - mówi Dziekan Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii Marek Cała.

Elementem, który dodatkowo wyróżnia ten konkretny tomograf jest specjalna maszyna wytrzymałościowa, która pozwala badany materiał na przykład obciążać, chłodzić do -20 stopni Celsjusza, albo podgrzewać do 160 stopni Celsjusza.

- To też stwarza dodatkowe spektrum badań ponieważ nie tylko badamy próbki, które są w jakimś stanie, ale możemy je poddać działaniu temperatur, naprężeń, obciążeń i wtedy zobaczyć jakie zmiany w mikrostrukturze w tym czasie występują - mówi Profesor Cała.

Z tomografu mają korzystać głównie studenci od trzeciego roku, doktoranci oraz pracownicy w ramach projektów badawczych. Uczelnia nie widzi jednak przeszkód aby "wypożyczać" tomograf osobom spoza AGH, Krakowa a nawet kraju.

Sprzęt daje unikatową rozdzielczość przestrzenną na szerokiej gamie skanowanych materiałów – od małych próbek biologicznych poprzez duże elementy wykonane z metalu, betonu czy drewna.

Takiej maszyny na AGH jeszcze nie było. Pozwala na superdokładne badania materiałów: