Ta pięciozłotówka jest warta sto tysięcy złotych. Może masz ją w portfelu?

i

Autor: Pixabay

Wiadomości

Ta pięciozłotówka jest warta sto tysięcy złotych. Może masz ją w portfelu?

2023-04-02 10:19

Nie od dziś wiadomo, że niektóre monety są szalenie cenione przez numizmatyków ze względu na ograniczoną ilość, co m.in. sprawia, że są warte fortunę. Nie inaczej jest w tym przypadku. Ta pięciozłotówka zachowała się tylko w ponad stu egzemplarzach. Jeśli ją masz, jesteś szczęściarzem. Jest warta nawet 100 tysięcy złotych!

Pięciozłotówka warta fortunę

Oczywiście nie mówimy o każdej monecie o nominale pięciu złotych. Chodzi o pięciozłotówkę Nike, bitą za czasów II Rzeczpospolitej w latach 1928, 1930, 1931 i 1932. Nakład pierwszych czterech roczników wyniósł łącznie ponad 24 miliony sztuk. Jednak to moneta wybijana w 1932 roku jest dla kolekcjonerów szalenie ważna. Dlaczego? Otóż Nike z 1932 roku pojawiła się w nakładzie ponad 100 tys. egzemplarzy. Szacuje się, że dziś pozostało jedynie około 120 takich monet.

Bita w srebrze moneta 5 złotych wzór 1928 Nike została wprowadzona do obiegu w lipcu 1928 roku, a wycofana we wrześniu 1934 roku. Na awersie w centralnym punkcie umieszczono godło przedstawiające orła w koronie oraz dwie cyfry „5” po obu jego stronach. Znajdziemy tam także napis „ZŁOTYCH” oraz rok emisji.

Ta pięciozłotówka jest warta sto tysięcy złotych. Może masz ją w portfelu?

i

Autor: Gabinet Numizmatyczny Damian Marciniak/Wikimedia Commons

Rewers monety przedstawia boginię zwycięstwa Nike, a na łuku rozciąga się napis „RZECZPOSPOLITA POLSKA”. W internecie znajdziemy wiele ofert dotyczących wspomnianych pięciozłotówek. Ceny z pierwszych lat emisji to koszt rzędu od kilkuset, do nawet kilku tysięcy złotych.

Moneta z 1932 roku to prawdziwy skarb, jej wartość (w stanie idealnym) jest bowiem szacowana na około 100 tys. złotych. Na jednej z internetowych aukcji przeprowadzonej w 2017 roku wspomnianą pięciozłotówkę sprzedano za 10 tys. 907 euro, czyli ponad 46 tysięcy złotych.

Taka moneta to dziś prawdziwy skarb, o który walczą kolekcjonerzy. Czy to najdroższa moneta w Polsce? Oczywiście nie. W 2020 roku sprzedano słynne 50 dukatów koronnych Zygmunta III Wazy wybite w 1621 roku w Mennicy Bydgoskiej. Za jaką kwotę? Otóż szczęśliwy nabywca musiał zapłacić jedynie 2,8 mln złotych.

Podziemna Trasa Turystyczna w Przemyślu

QUIZ. Rozpoznasz serial po kultowym tekście? Arcytrudny test tylko dla fanów!

Pytanie 1 z 13
Kto to powiedział: "Każdy, absolutnie każdy, dzień jest jak podarunek i należy tak żyć, jakby każdy dzień był ostatnim"?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE