Szpital Uniwersytecki w Krakowie zostanie przekształcony w szpital jednoprofilowy zakaźny

2020-03-12 16:00 db
Szpital Uniwersytecki w Krakowie zostanie przekształcony w szpital jednoprofilowy zakaźny
Autor: Dominika Baraniec

Tym sposobem stanie się jednym z dziewiętnastu w Polsce, które będą przyjmować na oddziały tylko przypadki koronawirusa. - Zmiany zaczną się już w poniedziałek - mówi Piotr Ćwik wojewoda małopolski.

Jak mówi Piotr Ćwik - w poniedziałek w osobnym pawilonie w którym jest oddział zakaźny będziemy mieli do dyspozycji czterdzieści łóżek. Dwieście kolejnych łóżek będzie dostępnych w starym szpitalu przy ulicy Śniadeckich w Krakowie. Docelowo do końca tygodnia szpital będzie miał tysiąc łóżek gotowych na przyjęcie pacjentów z podejrzeniem lub zachorowaniem na koronawirusa.

Jak na razie w Krakowie potwierdzono jeden przypadek zachorowania. Jak zapewnia wojewoda - województwo jest przygotowane na ewentualną kwarantannę. Jak mówi Piotr Ćwik - w gotowości jest między innymi miejsce, które pomieści sto osób. Więc jeśli zdążyłaby się sytuacja, że granice małopolski przekroczy autokar z turystami, których trzeba skierować na kwarantanne to nie będzie z tym problemu.

Część szpitali ogranicza przyjęcia pacjentów i odwołuje planowane zabiegi. Tłumaczą, że kończą się rezerwy między innymi środków do dezynfekcji. Piotr Ćwik zapewnia, że wszystko jest pod kontrolą - my oczywiście z Agencji Rezerw Materiałowych będziemy odbierać transport środków. Staramy się też we własnym zakresie zbierać zapasy. Między innymi produkcja może być uruchomiona w zakładach karnych.

Koronawirus: lista szpitali