Szpital dla Ukraińców na terenie Wesołej? Miasto nie widzi takiej potrzeby

i

Autor: Wikipedia Na terenie dawnej dzielnicy Wesoła wciąż jest infrastruktura pozostawiona przez Szpial Uniwersytecki, która mogłaby posłużyć uchodźcom.

Szpital dla Ukraińców na terenie Wesołej? Miasto nie widzi takiej potrzeby

2022-03-31 15:05

Dedykowana klinika dla ukraińskich uchodźców na terenie Wesołej. Zdaniem krakowskich aktywistów na rzecz Ukraińców to by rozwiązało narastający problem bariery językowej na linii polscy lekarze - ukraińscy pacjenci oraz rozładowałoby polskie szpitale, które mają coraz większy problem z nowymi pacjentami.

Tymczasowy szpital dla Ukraińców prowadzony przez ukraińskich lekarzy? Taki pomysł mają krakowscy aktywiści działający na rzecz uchodźców. Tego typu klinika miałaby rozwiązać szereg problemów w polskiej opiece zdrowotnej, które powstały wraz z napływem osób uciekających przed wojną. Krakowscy lekarze zwracają uwagę, że po problemach związanych z pandemią koronawirusa są przemęczeni. Fala uchodźców sprawiła dodatkowo, że są przeładowani. Problemy językowe z komunikacją sprawy nie ułatwiają.

Większość uchodźców, którzy teraz przyjeżdżają do Krakowa, są ze wschodniej Ukrainy i oni z językiem polskim nie mieli tyle styczności co ta zachodnia Ukraina więc bariera językowa jest. Lekarze ukraińscy mają możliwość wykonywania swojej pracy w Polsce. Mogli by być wspierani przez lekarzy polskich co znacząco odciążyłoby system - mówi Rafał Grabowski z Fundacji Współpracy Polsko-Ukraińskiej U Work.

Zdaniem Rafała Grabowskiego oraz lekarzy ze Szpitala imienia Dietla klinika mogłaby powstać w jednym z obiektów na terenie dawnej dzielnicy Wesoła, ale miasto jest sceptyczne. Gmina nie chce tworzyć dwóch systemów opieki medycznej.

To system musi dać radę a nie rozwiązania tego typu, żeby tworzyć konkretny podmiot leczniczy, który miałby się zająć wyłącznie uchodźcami. Tu jest potrzebne zwiększenie ogólnej dostępności do świadczeń, wchłonięcie Ukraińców do systemu, do leczenia - mówi Wicedyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Przemysław Cichy.

Przeciwny jest też Narodowy Fundusz Zdrowia, który podkreśla, że nowy obiekt musiałby wygrać konkursy na kontrakty dla wszelkich usług świadczonych w takim miejscu aby były refundowane.

Ukraińscy pacjenci mogą korzystać z pełnej puli świadczeń systemu opieki zdrowotnej na takich samych zasadach jak pacjenci polscy. Według NFZ coraz więcej osób znających języki ukraiński i polski zgłasza się do szpitali jako tłumacze. Zdaniem Funduszu dedykowana klinika nie rozwiązałaby też problemu leczenia specjalistycznego, a więc pacjentów którzy na przykład w Polsce muszą kontynuować przerwane leczenie onkologiczne.

W Warszawie zabito 21-letnią Ukrainkę