Kontrola w Kuratium Oświaty w Krakowie

i

Autor: Print screen Google Street View/materiały prasowe Kuratorium Oświaty w Krakowie Kontrola w Kuratium Oświaty w Krakowie

Wiadomości

Szokujące wyniki kontroli w Kuratorium Oświaty w Krakowie. Działania na rzecz zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży "nie leżą w zakresie kompetencji”

2023-06-02 10:59

Z okazji Dnia Dziecka oraz po zapowiedziach o kontroli szkół przez Rzecznika Praw Dziecka opublikowane zostały wyniki kontroli w 16 kuratoriach oświaty z całej Polski. Kontrole dotyczyły realizowania przez kuratoria działań na rzecz zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.

Kontrole w kuratoriach oświaty. Jakie konkluzje płyną z Małopolski?

Przykład Małopolski może dziwić. Kurator Oświaty Barbara Nowak wielokrotnie deklaruje na Twitterze i w mediach, że wspiera dzieci i młodzież oraz ich zdrowie psychiczne. Tymczasem, to właśnie Kuratorium Oświaty w Krakowie znalazło się wśród tych, które zadeklarowały, że działania na rzecz zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży nie leżą w zakresie ich kompetencji. To jednak nie wszystko, co związane jest 1 czerwca oraz Kuratorium Oświaty w Krakowie, bowiem z okazji Dnia Dziecka kurator Barbara Nowak zamieściła na Twitterze dość oryginalne życzenia, w których życzyła wszystkim dzieciom między innymi "edukacji wolnej od głupot ideologii neomarksistowskich".

- To absurdalne, że właśnie Małopolskie Kuratorium Oświaty, które jednocześnie tworzy nagonkę na dyrektora szkoły z Tarnowa, deklaruje brak działań na rzecz zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży na terenie swojego województwa. Ten brak działań może wynikać z tego, ze partyjni kuratorzy są uzależnieni od Ministra Czarnka. Działają jak zbrojne ramię prawicowej linii rządu – ocenia Dominik Kuc, który prowadził kontrole.

Wystosowaliśmy do Kuratorium Oświaty w Krakowie maila z prośbą o komentarz. W odpowiedzi czytamy:

Małopolski Kurator Oświaty informuje, że jeden z podmiotów zwrócił się do Kuratorium z zapytaniem w sprawie programów profilaktyki zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży realizowanych przez tut. Organ. Udzielono odpowiedzi, że zgodnie z obowiązującymi regulacjami prawnymi Kuratorowi nie przyznano kompetencji w zakresie realizacji programów profilaktycznych. Jednocześnie poinformowano wnioskodawcę o podjętych działań na rzecz zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży w obecnym roku. Małopolski Kurator Oświaty w ramach czynności z zakresu nadzoru pedagogicznego zainicjował cykl konferencji pt. Zachowania samobójcze dzieci i młodzieży - przyczyny, zapobieganie, profilaktyka. Konferencję zorganizowano we współpracy z Kliniką Psychiatrii Dorosłych, Dzieci i Młodzieży Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Konferencja uzyskała Honorowy Patronat Rzecznika Praw Dziecka. Wnioskodawcy został także przekazany link, pod którym mógł uzyskać więcej informacji na temat ww. przedsięwzięcia - Małopolski Kurator Oświaty, Barbara Nowak.

Jak wypadła cała Polska?

Podczas kontroli Fundacji GrowSPACE w działaniach prowadzonych przez Kuratoria Oświaty na terenie całej Polski wykryte zostały nieścisłości. Ustalenia pokazują zupełnie różne odpowiedzi w różnych regionach naszego kraju.

  • 5 kuratoriów oświaty (warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, małopolskie, zachodniopomorskie) twierdzi, że działania na rzecz zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży nie mieszczą się w ich kompetencjach.
  • 4 kuratoria oświaty (kujawsko-pomorskie, łódzkie, opolskie, dolnośląskie) deklarują, że działania nie są prowadzone i/lub wzięło w nich udział 0 szkół.
  • 7 kuratoriów oświaty (podkarpackie, wielkopolskie, pomorskie, świętokrzyskie, lubuskie, śląskie, mazowieckie) oznajmia, że prowadzi działania profilaktyczne w zakresie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. 3 instytucje podają dokładne ilości szkół, które są zaangażowane w działach, co świadczy o istnieniu procedur monitorowania efektów. 

Ranking największych parków w Krakowie. Idealne miejsca na spędzenie weekendu! [GALERIA ZDJĘĆ]

Grzegorz Zawierucha. Czy MasterChef jest ustawiony? | Tak trzeba żyć #26 Eska Rock
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE