Koperta

i

Autor: Kuba Kusy

Szczęśliwe zakończenie sprawy autystycznych uczniów, jednej z nowohuckich szkół specjalnych

2021-12-06 14:54

Po interwencji naszego reportera Zarząd Dróg Miasta Krakowa stworzył miejsce postojowe dla busów dowożących je do placówki. Dzięki temu uczniowie wymagający szczególnej opieki nie muszą już pokonywać kilkusetmetrowego odcinka pieszo, co za każdym razem jest dla nich wielkim wyzwaniem.

Niebieska koperta to nie wszystko, bo ułatwień pojawiło się dużo więcej. Między innymi furtka ułatwiająca przejście z sąsiedniej szkoły, która udostępnia swój parking dla busów. 

Posłuchaj materiału o skutecznej interwencji naszego reportera:

Wyryć bramkę w litym ogrodzeniu wydawało mi się niemożliwe. Ale poszliśmy do dyrektora liceum, który początkowo miał wiele wątpliwości, ale okazał się wspaniałym człowiekiem i ostatecznie zgodził się na nią - mówi Lidia Potok, jedna z mam.  

Ludzi dobrej woli było więcej. Jeden z przedsiębiorców zbudował prowadzący do bramki chodnik, w miejscu, gdzie dotychczas funkcjonował zadeptany trawnik. 

Pan Józef, który budował plac apelowy powiedział, że zrobi nam ten chodnik, mało tego, że już zaraz wchodzą z koparką. Dali wszystko nowe, myśmy szybko zebrali pieniądze, bo honorowo jest zapłacić, a pan Józef, że nie, że to wszystko za darmo - podkreśla Lidia Potok. 

Krzysztof Wojdowski z Zarządu Dróg tłumaczy, że malowanie koperty trochę trwało, jednak nie mogło być inaczej. 

Trzeba zobaczyć, czy w danym miejscu możemy kopertę wymalować, czy nie będzie przeszkadzała innym użytkownikom ruchu, musimy skonsultować to z Miejskim Inżynierem Ruchu, więc to nie jest tak prosta sprawa, jakby się mogło na pierwszy rzut oka wydawać - stwierdza. 

Bramka

i

Autor: Kuba Kusy

Rodzice, którzy zaangażowali się w rozwiązanie problemu mówią, że teraz mogą odetchnąć z ulgą. 

Ludziom się wydaje, że takie dziecko skoro idzie znaczy dojdzie, ale to nie jest takie proste, nie zdają sobie sprawy jakim problemem może być przejście tych kilkuset metrów. Wielka radość, wielkie "uff". To wielka ulga, przede wszystkim dla kierowców przywożących dzieci, którzy w samochodach mają pozostałe dzieci, które muszą przywieźć do innych szkół - mówią. 

A kłopotami rodziców dzieci ze spektrum autyzmu zainteresował się reporter Radia ESKA, Kuba Kusy.

W formie 24: oczyszczanie jelita grubego

Dopasuj legendarny film do reżysera. Bez 11/15 nie pokazuj się w kinie

Pytanie 1 z 15
"Ojciec Chrzestny"