dzieci

i

Autor: Pixaby

Światowy Dzień Wody: woda cenna dla nas i przyszłych pokoleń. Maluchy wiedzą, jak o nią dbać!

2021-03-22 15:41

Światowy Dzień Wody obchodzimy zawsze 22 marca. W tym roku pod hasłem: "Doceńmy wodę". O tym, że jest ona ważna, nie trzeba nikomu przypominać. Wiedzą o tym, także przedszkolaki. Zapytaliśmy ich, jak oszczędzają wodę oraz co by się, stało gdyby jej zabrakło. Co nam powiedziały?

Co to jest woda? Jak ją oszczędzać? Opowiadają przedszkolaki!

Światowy Dzień Wody 2021. Dlaczego woda jest tak ważna?

Woda to życie. Tak właśnie najkrócej można ją opisać. To ona daje nam siłę każdego dnia. Dzięki wodzie otaczają nas wspaniałe rośliny oraz zwierzęta. Na świecie nie ma organizmów, które byłyby zdolne do funkcjonowania choćby bez odrobiny wody. Spójrzmy, chociaż na ludzi. Woda stanowi 60-70% masy ciała dorosłego człowieka. Co ważne, gdy tracimy jej 1 proc., to już wtedy zaczynamy odczuwać pragnienie. Utrata większej ilości (10 proc.) jest już dla nas niebezpieczna. Spadek zawartości wody o 20 proc. może skończyć się tragicznie. Jak woda wydalana jest z naszego organizmu? Np. poprzez wydychanie powietrza. Wtedy tracimy od 400 do 500 ml wody. W trakcie upałów oczywiście więcej. Przez oddawanie moczu z organizmu pozbywamy się około 1,5 litra wody na dobę.

Właśnie dlatego tak ważne jest, by regularnie pić wodę. Jedzenie dostarcza nam bowiem około 20 proc. dziennego zapotrzebowania na wodę. Ciekawostką jest to, że woda po wypiciu pozostaje w naszym żołądku zaledwie przez 5 minut. Nasz organizm regularnie też wymienia płyny. Całkowita wymiana wody w organizmie zajmuje średnio 1,5 miesiąca.

woda

i

Autor: Materiały prasowe

Ile wody pitnej mamy na świecie? Czy Polsce grozi deficyt wody?

Czy na świecie mamy dużo wody? Pierwsza myśl: oczywiście, że tak! Woda zajmuje ok. 71 proc. powierzchni ziemi. Są przecież rzeki, jeziora, morza, oceany. Jednak jeśli doprecyzujemy pytanie: ile tej wody nadaje się do konsumpcji, to statystyki znacznie się zmniejszą. Woda słodka, która gromadzona jest w zasobach powierzchniowych i podziemnych, stanowi jedynie 2,5 proc. zasobów wodnych Ziemi. Co istotne, Polska znajduje się wśród państw, którym grozi deficyt wody. Ma na to wpływ jej położenie. Ilość opadów w danym miejscu maleje, im bardziej odsuwamy się od oceanu w głąb kontynentu z zachodu na wschód. Dodatkowo coraz częściej w Polsce mamy bezśnieżne zimy. Przez to woda nie jest magazynowana - brak zasilania wód powierzchniowych i podziemnych niekorzystnie wpływa na zasoby kraju. Najwięcej opadów w Polsce notuje się Tatrach, Sudetach i Bieszczadach. Najniższe - na Kujawach i w Wielkopolsce.

Dodajmy, że w Polsce na jednego mieszkańca przypada ok. 1800 m3/rok wody. W trakcie suszy jeszcze mniej - poniżej 1000 m3/rok. Natomiast na jednego europejczyka jest średnio 2,5 razy większa i wynosi ok. 4500 m3/rok. W kraju regularnie przeprowadzane są badania i oceny stanu jednolitych części wód powierzchniowych przez Państwowy Monitoring Środowiska. Na ich podstawie można stwierdzić, że w ujęciu krajowym pośród ocenionych naturalnych jednolitych części wód rzecznych 0,5 proc. osiągnęło stan bardzo dobry, a 16 proc. dobry stan ekologiczny.

Jaki jest stan wody w Krakowie? Mamy dla Was świetnie wieści!

Jaki jest stan wody w Krakowie? Czy można ją pić prostu z kranu? Okazuje się, że tak. Kranowianka zawiera minerały, można ją pić bez przegotowania. Jak zapewniają Wodociągi Miasta Krakowa, w 1 litrze wody znajduje się średnio 365 mg substancji mineralnych. Kranowianka spełnia też polskie i europejskie wymagania jakościowe. Woda jest też regularnie badana przez akredytowane Centralne Laboratorium Wodociągów Miasta Krakowa. Picie kranowianki jest też ekologiczne, a co więcej oszczędzamy pieniądze! Nie korzystamy z plastiku, a koszt picia wody butelkowej przez 2 dni równa się piciu kranowianki przez cały rok!

woda

i

Autor: Materiały prasowe

Mieszkańcy Krakowa mają zapewnione pełne bezpieczeństwo i ciągłość dostaw najwyższej jakości wody zdatnej do picia prosto z kranu. W ramach krakowskiego systemu zaopatrzenia funkcjonują obecnie cztery niezależne zakłady uzdatniania, a woda pobierana jest z następujących ujęć:

  • rzeka Sanka – Zakład Uzdatniania Wody Bielany
  • rzeka Dłubnia i studnie głębinowe w Mistrzejowicach – Zakład Uzdatniania Wody Dłubnia
  • rzeka Rudawa – Zakład Uzdatniania Wody Rudawa
  • Zbiornik wodny w Dobczycach – Zakład Uzdatniania Wody Raba

Wydajność ujęć w stosunku do obecnego zapotrzebowania mieszkańców naszego miasta na wodę pitną jest nie tylko zupełnie wystarczająca, ale nawet dwukrotnie przekracza codzienne zużycie.

woda

i

Autor: Materiały prasowe

Dlaczego warto dbać o wodę? Odpowiedzi na to pytania znają już najmłodsi!

O tym, że woda jest bardzo ważna i musimy o nią dbać, warto uczyć dzieci już o najmłodszych lat. Robią to także Wodociągi Miasta Krakowa poprzez swoje programy edukacyjne skierowane do wszystkich grup wiekowych. Pierwszy z nich "Akademia Kropelki" - to specjalne warsztaty edukacyjne dla klas 1-3 szkół podstawowych, został zainaugurowany w 2009 roku. To jednak nie wszystko! Wodociągi Miasta Krakowa edukują również młodzież szkolną i przedszkolaki! Bowiem im wcześniej maluchy dowiedzą się, jak dbać o wodę, tym wcześniej zaczną wdrażać w życie dobre nawyki.

Czy czysta woda w kranie jest luksusem? Wiele osób pomyśli, że to coś oczywistego. Warto jednak zdać sobie sprawę, że ponad miliard ludzi na świecie nie ma dostępu do czystej wody pitnej. 200 milionów cierpi z powodu pragnienia. Najgorsza sytuacja jest w Afryce oraz niektórych krajach Azji. Nie każdy może więc po prostu podejść do kranu, nalać wody do szklanki i ugasić pragnienie. Tym bardziej warto więc dbać o wodę i doceniać, że mamy do niej dostęp.

światowy dzień wody

i

Autor: Materiały prasowe

Artykuł sponsorowany.