Superkomputer Prometheus z AGH pomaga w szukaniu szczepionki na koronawirusa

2020-04-28 12:00 BP
Superkomputer Prometheus z AGH pomaga w szukaniu szczepionki na koronawirusa
Autor: AGH "Prometheus" to najszybszy komputer w Polsce. Działa od 2015 roku

Najszybszy superkomputer w Polsce wspiera walkę z koronawirusem. Prometheus na co dzień wykorzystywany jest przez naukowców krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej.

Dzięki superkomputerowi badacze mogą pomóc w szybkim wynalezieniu szczepionki na koronawirusa. Urządzenie przetwarza ogromne ilości danych medycznych, biologicznych oraz chemicznych i dzięki temu usprawnia pracę naukowców zajmujących się koronawirusem SARS-CoV-2. To medycy, biolodzy i specjaliści innych nauk.

Wykorzystanie superkomputerów umożliwia znaczne przyspieszenie takiego procesu badawczego i symulowanie zarówno interakcji koronawirusa z ludzkim organizmem, jak i symulowanie działania substancji leczniczych do zwalczania koronawirusa i łagodzenia skutków choroby – tłumaczy Marek Magryś, zastępca dyrektora Cyfronetu AGH.

Granty obliczeniowe poświęcone badaniom nad koronawirusem mają pierwszeństwo w kolejce do zasobów superkomputera. Zarejestrowane już zespoły badają na przykład przeciwciała obecne w czasie zakażenia, cząsteczki mogące hamować rozwój infekcji oraz możliwości rozwoju szczepionek.

Posłuchaj, i poznaj cztery proste ćwiczenia, które pomogą odreagować stres. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
COŚ DOBREGO #12