RZESZÓW: Wsiądź na prom kosmiczny LEM i wyrusz w podróż!

i

Autor: Pixabay.com

Sukces krakowskich ósmoklasistów! Wygrali konkurs Europejskiej Agencji Kosmicznej!

2021-06-15 18:04

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 78 w Krakowie zwyciężyli w konkursie "AstroPi", który zorganizowała Europejska Agencja Kosmiczna. Za pomocą specjalnego programu ósmoklasiści przekazali astronautom swoje pozdrowienia. Zmierzyli też wilgotność i temperaturę na stacji kosmicznej. Nauczyli się także programować w języku Python, a to wszystko podczas zdalnych zajęć.

Konkurs "AstroPi"  jest organizowany w kilkunastu krajach europejskich. Jego nazwa wzięła się od komputerów wielkości karty kredytowej - Raspberry Pi, które znajdują się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Dzięki specjalnemu symulatorowi Anna Pieczarka i Jakub Prosianowski mogli wysłać astronautom pozdrowienia i zmierzyć między innymi temperaturę, panującą na takiej stacji. Uczniowie nauczyli się także programować w języku Python.

- W projekcie brało udział dziesięcioro uczniów z klasy ósmej. Udało się dwójce właśnie wygrać ten konkurs. Ich program,  który został uruchomiony na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, był zaprojektowany w symulatorze Raspberry Pi - tłumaczy Marcin Duda, koordynator projektu. 

Dla uczniów sam udział w tym konkursie był nie lada wyzwaniem. Jednak jak sami mówią - dał im dużo satysfakcji i doświadczenia na kolejne lata.

- Powitałam i pozdrowiłam astronautów po angielsku, mówiąc: "Good morning, greetings from Poland". Następnie trzeba było zaprogramować, jak zmierzyć temperaturę i wilgotność na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Warto było wziąć udział w tym projekcie, gdyż jest to nasze kolejne doświadczenie. Taka wskazówka do życia - mówi Anna Pieczarka, członkini zwycięskiego zespołu. 

Trzydzieści sekund - tyle trwał przekaz wysłany przez ósmoklasistów do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Zwycięzcy czekają teraz na nagrodę w postaci dyplomu. Przyleci on prosto z kosmosu, z podpisami astronautów, którym uczniowie przekazali swoje pozdrowienia. 

Raport z anteny 15.06, godz.10

Zdasz test na pieszego? Sprawdź, czy nie stwarzasz zagrożenia!

Pytanie 1 z 15
Kiedy pieszy ma obowiązek posiadać odblaski?