Sudół Dominikański będzie czystszy. Wodę oczyszczą gigantyczne sitka!

2020-05-22 15:39
Sudół Dominikański
Autor: Mapy Google

W rejonie ulicy Strzelców zamontowane zostaną specjalne urządzenia wyłapujące pochodzące z ulicy zanieczyszczenia. W tej sprawie ogłoszony został już przetarg. Urzędnicy szacują, że inwestycja będzie kosztować kilkaset tysięcy złotych.

Urządzenia to nic innego jak gigantycznych rozmiarów... sitka. 

To sitko KEGW-u będzie wielkości pokoju. Urządzenie zawiera osadnik grawitacyjny, wyłapujący osady trafiające do kanalizacji deszczowej na ul. Strzelców. Dodatkowo będą tzw. lamele, które wykorzystując różnice gęstości, wyłapują substancje ropopochodne, czyli to, co może wydobywać się z pojazdów jeżdżących po Krakowie, a nie chcielibyśmy, żeby trafiło do kanalizacji deszczowej. Ta inwestycja ma kluczowe znaczenie dla czystości wód w mieście - mówi Magdalena Wasiak, rzeczniczka nowo powołanej jednostki Klimat Energia Gospodarka Wodna. 

Ponieważ inwestycja będzie prowadzona tuż przy uczęszczanym przez mieszkańców Prądnika Czerwonego trakcie spacerowym, konieczne będą dodatkowe prace, które zniwelują ewentualne utrudnienia.

W naszym przetargu zostało wyraźnie zaznaczone, że wykonawca będzie musiał wykonać by-pass, tak by nie utrudniać ruchu na tym trakcie rowerowo-spacerowym - podkreśla Wasiak. 

Urządzenie oczyszczające wody Sudołu ma być gotowe po wakacjach. Klimat Energia Gospodarka Wodna to nowa jednostka miejska powołana do dostosowywania miasta do skutków zmian klimatu. Zajmuje się między innymi budową i utrzymaniem odwodnień, ochroną przeciwpowodziową i inwestycjami w odnawialne źródła energii.

Posłuchaj, jakie wartości odżywcze mają pierogi. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami
Pijany mężczyzna pływał z misiem na Pradze
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE