Parkometr w Krakowie

i

Autor: Wikimedia

Strefa płatnego parkowania w Krakowie. Urzędnicy chcą wyższej stawki. Planują też inne zmiany!

2022-11-30 8:49

O złotówkę drożej w każdej podstrefie, rozszerzenie o nowe obszary i płatne niedziele - tak wygląda plan prezydenta Krakowa na zmiany w strefie płatnego parkowania. To już drugie podejście magistratu w tej sprawie.

Strefa płatnego parkowania w Krakowie. Urzędnicy chcą zmian

"Zdajemy sobie sprawę, że w lipcu propozycja spotkała się z oporem radnych" - mówi Sebastian Kowal z Zarządu Transportu Publicznego. Dodaje jednak, że projekt ma poparcie mieszkańców, zwłaszcza jeśli chodzi o niedziele - i to jest najważniejsze.

Nieraz rozmawiałem z mieszkańcami i wiemy, że dochodzi często do skrajnych sytuacji, kiedy mieszkańcy wolą pojechać do galerii, na jakieś większe zakupy w weekend nawet taksówką, ponieważ nie będą musieli się wówczas zastanawiać, czy wracając znajdą miejsce parkingowe.

Na ten moment o poparcie zmian może być ciężko. Zarówno Prawo i Sprawiedliwość, jak i Platforma Obywatelska sprzeciwiają się projektowi w takim kształcie.

Termin świąteczno-noworoczny na prezentację tych zmian nie jest chyba najlepszy, bo będzie kłopot z możliwością konsultacji, rozmowy z mieszkańcami na ten temat. Na ten moment ciężko ocenić, czy tę uchwałę warto poprzeć. Myślę, że na ten moment, w takim kształcie jak dziś, jak jest przedstawiana, to nie - mówił Łukasz Sęk, radny klubu PO.

Kiedy zmiany w strefie płatnego parkowania w Krakowie?

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem prezydenta, projekt zmian w strefie płatnego parkowania trafi pod obrady radnych 21 grudnia. O ile zaakceptują go w takim kształcie, w jakim został przygotowany, rozszerzenie strefy czeka nas w lutym przyszłego roku. W jej skład wejdą wtedy Łagiewniki, Podgórze, Cichy Kącik i Bronowice.

Strefa płatnego parkowania w Krakowie. Ile trzeba zapłacić?

Obszar płatnego parkowania w Krakowie obowiązuje w dni robocze, od poniedziałku do soboty w godz. 10.00–20.00.

Pierwsza i kolejna godzina postoju wynosi, odpowiednio:

  • podstrefa A – 6 zł,
  • podstrefa B – 5 zł,
  • podstrefa C – 4 zł.

Opłata dodatkowa za nieuiszczenie opłaty za postój wynosi 150 zł. Więcej informacji można znaleźć TUTAJ.

SPP w Krakowie

i

Autor: UMK Strefa Płatnego Parkowania w Krakowie
Jasnowidz Krzysztof Jackowski mówi o meczu Polaków w Argentyną na Mundialu

QUIZ - Sprawdź, czy jesteś dobrym kierowcą. Najlepsi zdobędą komplet punktów!

Pytanie 1 z 15
W terenie zabudowanym, od godz. 23:00 do 5:00 można poruszać się z prędkością...