"To jest wojna". Strajk Kobiet w Krakowie. Stolica Małopolski utonęła w korkach [ZDJĘCIA, WIDEO]

2020-10-27 7:39 KK

W poniedziałkowe popołudnie Kraków utonął w korkach. Ich powodem nie był jednak wzmożony ruch na ulicach, ale Protest Kobiet, który jest echem czwartkowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Było tłoczno i głośno. Zobaczcie relację na ESKA Kraków.

Strajki Kobiet w Krakowie

Przypomnijmy, od kilku dni w wielu polskich miastach trwają liczne protesty. To echa wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który w miniony czwartek orzekł, że aborcja ze względu na ciężkie upośledzenie lub chorobę płodu jest niezgodna z Konstytucją. Zgodnie z decyzją TK przerywanie ciąży pozostanie możliwe w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia matki i wtedy gdy ciąża jest wynikiem czynu zabronionego, np. gwałtu.

Strajk kobiet w Krakowie

Strajk Kobiet w Krakowie [26.10.2020]

Na poniedziałek, 26 października zaplanowano ciąg dalszy akcji protestacyjnych. Tym razem chodziło o BLOKADĘ ulic w polskich miastach. Strajk Kobiet odbył się również w Krakowie. O godzinie 16.00 samochody wyruszyły w kilku miejsc w stolicy Małopolski:

  • Trasa nr 1, Startująca pod M1 (stacja benzynowa na parkingu)
  • Trasa nr 2, Startująca z Castoramy Bronowice
  • Trasa nr 3, Startująca z Tesco Kapelanka
  • Trasa nr 4, Startująca pod Kaufland Prokocim

Jak wyglądał Kraków podczas Strajku Kobiet? Zobaczcie naszą galerię.

Jestem rozczarowana i w*****na. Rządzący we współpracy z religijnymi fundamentalistami zbyt daleko ingerują w nasze życie. Prawo do aborcji i wybór to prawo człowieka. Nikt nie może za mnie decydować kiedy i czy w ogóle będę miała dziecko. Czuję złość, że nie zrobiliśmy tego w 2015 roku. PiS Cynicznie wykorzystuje sytuację covidową. Będę protestować dopóki wystarczy mi sił. Prawo boskie powinno zostać w kościele. Boję się, że za chwilę nie będziemy mieli nic do powiedzenia - mówili manifestanci. 

Strajki Kobiet odbywają się również w innych miastach Polski, m.in. w Warszawie i Rzeszowie. Relację "na żywo" możecie śledzić tutaj:Kobiety w całej Polsce blokują ulice. Ogólnopolski Strajk Kobiet RELACJA NA ŻYWO 26.10.2020 [ZDJĘCIA]

Po godzinie 17.00 manifestanci w centrum miasta ruszyli pod siedzibę Prawa i Sprawiedliwości przy ul. Retoryka, skąd godzinę później wyruszyli pod kurię. W czasie protestu funkcjonariusze zatrzymali mężczyznę, który rzucił racą w kierunku policjanta. Tłum ruszył w kierunku komisariatu na ulicy Królewskiej, wykrzykując antyrządowe hasła. Po kilkudziesięciominutowej okupacji ulicy część manifestantów ruszyła w pochodzie w kierunku Rynku Głównego. 

Strajk Kobiet w Krakowie