Krakowskie pustostany

i

Autor: Pixabay

Sprawdź, gdzie jest najbliższy Ciebie pustostan dzięki mapie Stowarzyszenia Ulepszamy Kraków

2022-05-25 19:01

Stowarzyszenie Ulepszamy Kraków stworzyło internetową mapę miejskich pustostanów. Według władz miasta zawiera ona jednak sporo błędów i fałszywych danych.

Na mapie znalazło się ponad dwa tysiące mieszkań i lokali użytkowych. Zdaniem twórców, projekt ma dać do rąk mieszkańców narzędzie do monitorowania tego, co się dzieje z mienieniem komunalnym. Krzysztof Kwarciak, Ulepszamy Kraków:

Chcemy w obrazowy sposób pokazać dużą skalę problemu i tym samym wywrzeć presję na władzach miasta, aby zabrały się za przystosowanie tych lokali do zamieszkania. A to dlatego, że te lokale są w złym stanie, i nie nadają się do zamieszkania. Relatywnie niewielkim kosztem można doprowadzić do tego, że te miejsca mogłyby być zamieszkane.

Wiceprezydent Krakowa Bogusław Kośmider twierdzi, że miasto sukcesywnie remontuje pustostany. Dodaje, że mapa Stowarzyszenia zawiera wiele nieprawdziwych danych, między innymi uwzględnia te obiekty, które tylko częściowo należą do gminy. O ich odnowieniu i wynajęciu nie decyduje samorząd.

Przez ostatnie trzy lata, także w trakcie pandemii, wyremontowaliśmy ponad tysiąc - a dokładnie tysiąc czterdzieści jeden - pustostanów. To jest mniej więcej sześćdziesiąt procent więcej niż w poprzednich podobnych okresach. Zresztą, jestem po rozmowach z przedstawicielami innych miast i jesteśmy w tej materii liderem w Polsce. Oglądając tę mapę i widząc wiele jej braków oraz fałszywych danych, które tam są, widzę jedną korzyść: taka mapa czytelnie pokazuje, co się dzieje. Będziemy chcieli taką mapę, ale opartą na rzetelnych danych, pokazać. Myślę, że to jest dobry pomysł i kupujemy go.

Najwięcej pustostanów znajduje się na terenie Starego Miasta i Nowej Huty.

Park rzeczny Białucha przy ul. Celarowskiej 23. Nowe miejsce na mapie Krakowa