Makieta Rynku Głównego

i

Autor: Aleksandra Wasilewska Makieta Rynku Głównego

Specjalna makieta Rynku Głównego pomoże osobom niewidomym nauczyć się Krakowa

2023-02-05 12:15

Rynek Główny w 3D. Od Filharmonii, przez Teatr Bagatela i Słowackiego, Pocztę Główną po przystanek św. Gertrudy. Specjalną makietę prezentującą ten obszar otrzymał zespół szkół i placówek pn. „Centrum dla Niewidomych i Słabowidzących” przy ul. Tynieckiej. Powstała ona z inicjatywy absolwentów ośrodka i ma pomóc uczniom w nauce orientacji przestrzennej.

Fundacja "Nie widząc przeszkód", której trzon tworzą absolwenci szkoły dla osób niewidomych i niedowidzących przy ul. Tynieckiej, stworzyła specjalną makietę centrum Krakowa do nauki orientacji w terenie. Wydrukowano ją na drukarce 3D i odwzorowano budynki i inne obiekty krakowskiego Rynku Głównego i okolic. Makieta pomoże podopiecznym słynnej placówki poznać Kraków najpierw poprzez dotyk, by kolejno przełożyć tę wiedzę na rzeczywisty teren.

To jest doskonałe narzędzie do nauki orientacji przestrzennej. Uwzględniliśmy te punkty orientacji, które istotne są w nauce.  Mówimy tutaj przede wszystkim o przystankach autobusowych, najważniejszych zabytkach, do których często osoby z dysfunkcją wzroku trafiają. Mamy zaznaczone tory tramwajowe, które są delikatnie wypukłe, mamy ulice, mamy podpisane w braille'u numerami odpowiednie budynki - mówi Piotr Niesyczyński z fundacji "Nie widząc przeszkód".

Przygotowanie makiety trwało aż pół roku.

Każdy obiekt jest oznaczony danym numerem, do tego jest dodana specjalna legenda, by uczeń mógł poznać najważniejsze budynki i obiekty na Rynku, na przykład Ratusz czy Sukiennice - mówi Marcin Ryszka, prezes Fundacji.

Apetyt na tworzenie kolejnych takich pomocy naukowych rośnie. Przedstawiciele Fundacji rozważają stworzenie makiet Miasteczka Studenckiego AGH, Dworca Głównego oraz Kazimierza.

Kiss - jak dobrze znasz legendę shock rocka? QUIZ

Pytanie 1 z 10
W którym roku Kiss zagrali w Polsce swój pierwszy koncert?
Politycy od Kuchni - Joanna Senyszyn