Planujesz imprezę w Krakowie? Otrzymasz specjalnego SMS-a, czego nie wolno robić w mieście

2020-02-13 13:40 Kuba Paduch, Radio ESKA
Koniec z samowolką turystów w Krakowie? Ma w tym pomóc specjalna aplikacja.
Autor: Bartłomiej Plewnia Zakłócanie porządku publicznego z udziałem pijanych turystów to dla Krakowian niestety częste zjawisko.

Koniec z obnażaniem się, czy upijaniem na Rynku Głównym! "Szanuj Kraków" albo "Respect Kraków" - wiadomości o takiej treści będą od wiosny dostawać na smartfony turyści, którzy zawitają do grodu Kraka. Wszystko po to, by przypomnieć im, że nie każde zachowanie pod Wawelem jest akceptowalne.

"Stawali się coraz bardziej bezczelni, uważając, że są na dzikim zachodzie i mogą tutaj robić wszystko, co im się żywnie podoba." Miasto Kraków idzie na wojnę z uciążliwymi turystami. Od jesieni ubiegłego roku Straż Miejska we współpracy z Policją nałożyły ponad trzy tysiące mandatów za niewłaściwie zachowania przyjezdnych gości. Ale, jak zapowiada Wiceprezydent Andrzej Kulig, to dopiero początek.

Chcemy poinformować wszystkich, którzy przyjeżdżają do naszego miasta, czym grozi publiczne obnażanie się czy upijanie się w miejscach publicznych. Będziemy o tym informować zarówno poprzez bramki na lotnisku, jak i na dworcu kolejowym, które będą przesyłały informacje na komórki w postaci SMS-ów - mówi Kulig.

Taka informacja pod hasłem "Szanuj" albo "Respect Kraków" pojawi się też w hotelach, hostelach, apartamentach, pubach i innych miejscach w Krakowie gdzie turyści licznie przebywają. Urzędnicy wierzą, że to wystarczy aby rozwiązać problem.

Przeprowadziliśmy sondaże wśród turystów, zwracaliśmy uwagę na to jak się zachowują i oni zawsze wskazywali na to, że nie wiedzieli że tego typu zachowania są niedopuszczalne. Na przykład, tutaj podawali nazwy miast, w których tego typu zachowania są dopuszczalne - mówi Wiceprezydent Kulig.

Jeśli jednak to nie pomoże, miasto wykupiło też dodatkowe patrole policjantów na terenie Starego Miasta. Cała akcja kosztowała miasto około 0,5 miliona złotych.

SMS-y z informacją odnośnie co wolno, a czego nie wolno turystom w Krakowie w pierwszej kolejności będą przychodziły na lotnisku i na dworcu kolejowym. W następnym etapie urzędnicy chcą, aby takie SMS-y zaczęły przychodzić już po przekroczeniu granic administracyjnych miasta, na głównych drogach wjazdowych.

"Szanuj Kraków" - specjalne wiadomości dla turystów odwiedzajacych miasto. Posłuchaj materiału Kuby Paducha: