Smog znów przykrył Kraków. "Wietrząc dzisiaj swój dom - wietrzysz swoją miejscowość"

2020-01-14 7:32
Smog
Autor: Pixaby

Nie mamy dla was dobry wiadomości we wtorkowy poranek. Smog znów spowił Kraków. Normy w mieście i okolicach są przekroczone nawet o 600 procent!

Temat smogu w Krakowie w okresie jesienno-zimowym powraca jak bumerang. Przez kilka dni powietrze jest znośne, po czym znów nad miastem zaczyna unosić się szara mgła. Do tego dochodzi nieprzyjemny zapach oraz problemy z oddychaniem.

Smog w Krakowie: stan na wtorek 14 stycznia 2020

Ta sytuacja ma ponownie miejsce 14 stycznia. Normy w całym Krakowie oraz okolicznych miejscowościach są przekroczone nawet o 600 proc. W ostrzeżeniach czytamy o bardzo złej jakości powietrza.

"Osoby chore, starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci powinny bezwzględnie unikać przebywania na wolnym powietrzu", "Taki stan jest niebezpieczny dla twojego zdrowia", "Wietrząc dzisiaj swój dom - wietrzysz swoją miejscowość" - czytamy na stronie badającej jakość powietrza airly.eu.

Smog w Krakowie - 14.01.2020
Autor: arly.eu

Smog w Krakowie: jak sobie z nim radzić?

Najlepiej jest nie wychodzić z domu, kiedy normy są tak wysoko przekroczone. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe, bo każdy ma swoje obowiązki. Dzieci trzeba odprowadzić do przedszkola, czy szkoły, rodzice natomiast muszą udać się do pracy. Jak więc choć trochę ochronić się przed szkodliwym powietrzem? Dobrym rozwiązaniem są coraz bardziej popularne maski antysmogowe. Należy założyć je przed wyjściem z domu i ściągnąć po wejściu do pracy. W dni, gdy powietrze jest bardzo zanieczyszczone nie otwierać okien, by "nie wpuszczać" smogu do środka. Warto zrezygnować ze spacerów i ograniczyć przebywanie na zewnątrz.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE