Dodatkowe obostrzenia, a nawet stan wyjątkowy. Koronawirus znów sparaliżuje codzienność?

2020-09-29 9:51 nm
maseczka
Autor: źródło: Pixabay, zdjęcie ilustracyjne

Zakaz imprez sportowych i kulturalnych. Wesela i chrzciny bez hucznego świętowania. Ograniczenia liczby osób w sklepach. To wszystko czeka nas od 1 października na Słowacji. Rząd naszych południowych sąsiadów zastanawia się też nad wprowadzeniem stanu wyjątkowego. Czy podobnie będzie w Polsce?

Spis treści

  1. Słowacja wprowadza obostrzenia
  2. Powrót obostrzeń w Polsce?

Słowacja od kilku dni notuje rekordową liczbę nowych zachorowań na COVID-19. W ubiegłym tygodniu średni dzienny wzrost zakażeń przekraczał 500. Słowacki rząd nie czeka na rozwój sytuacji i wraca do obostrzeń. Te zostaną wprowadzone już w czwartek, 1 października.

Słowacja wprowadza obostrzenia

Podróżując na Słowację musimy liczyć się z licznymi ograniczeniami:

  • zakazane będą imprezy sportowe, kulturalne, uroczystości rodzinne, firmowe i msze
  • wesela, pogrzeby, chrzciny i inne imprezy okolicznościowe - odbywać się będzie mogła sama ceremonia (bez późniejszych spotkań rodzinnych)
  • wyjątkiem będą imprezy, w których wszyscy uczestnicy będą mieć negatywny test na obecność koronawirusa (wykonany nie później niż 12 godzin wcześniej)
  • bary, restauracje i dyskoteki będą czynne w godzinach 6-22
  • w sklepach i galeriach handlowych obowiązują ograniczenia - 1 os. na 10 mkw
  • maseczki są obowiązkowe na zewnątrz, jeśli nie można zachować 2-metrowego odstępu
  • maseczki są obowiązkowe w starszych klasach szkół podstawowych i gimnazjach

Jak podkreślają władze Słowacji, imprezy rodzinne nie mogą być całkowicie zakazane, ale odradzane jest ich organizowanie. Przedstawiciele rządu nie wykluczają również wprowadzenie stanu wyjątkowego.

Powrót obostrzeń w Polsce?

Czy obostrzenia wrócą też w Polsce? Od kilku dni notujemy w naszym kraju ponad 1000 zakażeń COVID-19 dziennie. Zarówno Jarosław Pinkas, Główny Inspektor Sanitarny, jak i Wojciech Andrusiewicz, rzecznik resortu zdrowia zapowiadali ostatnio, że w strefach żółtych i czerwonych zostaną wprowadzone dodatkowe ograniczenia. Szczegóły na ich temat mamy poznać w tym tygodniu. Więcej informacji znajdziecie w materiale poniżej.

ESKA XD #003
Posłuchaj o lekomanii, poznaj przyczyny i objawy uzależenienia od leków. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.